Turistlerin destinasyonda yaşadıkları yaratıcı deneyimlerin destinasyon hatırlanabilirliği ve sadakat üzerine etkisi
The impacts of tourist' creative experiences on memorability of destination and loyalty
  1. Tez No: 509496
  2. Yazar: HAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Alternatif ve sürdürülebilir bir turizm çeşidi olan yaratıcı turizm, destinasyonların sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine fayda sağlamakta ve ayrıca artan rekabet ortamında destinasyonların birbirlerinden farklılaşmalarına yardımcı olmaktadır. Arz ettiği önem ve sağladığı faydalar, bu turizm çeşidinden elde edilen deneyimleri önemli hale getirmektedir. Yaratıcı deneyim olarak adlandırılan bu deneyimler, turistlerin kendi eşsiz eserlerini yaratmak için basit materyaller ve hayal güçlerini kullanarak, çömlek yapımı, yemek kursu, oymacılık, keçeleme-keçecilik, dokuma, parfüm yapımı ve porselen boyama gibi aktivitelere aktif katılım sağlamaları sonucunda meydana gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, turistlerin çömlek yapımı aktivitesine katılmaları sonucunda edindikleri yaratıcı deneyimlerin, destinasyon hatırlanabilirliği ve sadakat üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Avanos'ta bulunan çömlek atölyelerini ziyaret ederek, çömlek yapımına katılan 394 yerli ve yabancı turistten anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 22.00 ve AMOS 21.00 programları yardımıyla“regresyon, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve doğrulayıcı faktör analizine”tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları, yaratıcı deneyimlerin destinasyon hatırlanabilirliği ve sadakat üzerinde, destinasyon hatırlanabilirliğinin ise yine sadakat üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yaratıcı deneyimin kaçış ve saygınlık, benzersiz ilgilenim, etkileşim ve öğrenme boyutlarının destinasyon hatırlanabilirliği üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılan turistlerin yaratıcı deneyim ve sadakate ilişkin değerlendirmeleri ile demografik özellikleri arasında ve sadakate ilişkin değerlendirmeleri ile Avanos'a ulaşım şekilleri arasında anlamlı farklıkların bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Creative tourism, which is an alternative and sustainable tourism type, provides opportunities for the social, cultural and economic development of destinations; it also helps destinations to differentiate in an increasingly competitive environment. Its importance and advantages that it provides make the experiences gained from this type of tourism more significant. These experiences, called creative experiences, are the result of active participation in such activities as pottery making, cooking courses, carving, felting, weaving, perfumes making and porcelain painting. Tourists create their own unique works using their imaginations and simple materials during these activities. The purpose of this research is to demonstrate the impact of creative experiences gained by tourists through participating in the pottery making activity upon destination memorability and consumer loyalty. For this purpose, the pottery workshops were visited in Avanos and data were collected from 394 domestic and foreign tourists participating in the pottery making activity. The collected data were analyzed via“regression, correlation, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and confirmatory factor analysis”with SPSS 22.00 and AMOS 21.00 programs. The results of these analyses showed that creative experiences had a positive impact on destination memorability and loyalty, and destination memorability had positive influence on loyalty. At the same time, it was detected that some dimensions of creative experiences such as escape and recognition, unique involvement, interactivity and learning had a positive effect on the destination memorability. In addition, it was determined that there were significant differences between tourist evaluations of creative experience and loyalty and their demographic characteristics and also between their evaluations of loyalty and their transformation preference to Avanos.