Benlik imajı uyumu, destinasyon aşkı ve sosyal paylaşım niyeti ilişkisinde duygusal dayanışma ve yerel halkın samimiyetinin rolü
The role of emotional solidarity and host sincerity in the relationship between self congruity, destination love and social sharing intention
  1. Tez No: 990479
  2. Yazar: ÖZEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm alan yazınında, turistlerin seyahat memnuniyeti üzerinde birçok unsurun etkili olduğu görülmektedir. Turistlerin seyahatleri boyunca yaşadıkları deneyimlerde seçilen destinasyonda yaşayan yerel halkının duygu aktarımı ve davranış biçimlerinin de bu unsurlardan biri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada benlik imajı uyumu destinasyon aşkı ve sosyal paylaşım niyeti ilişkisinde duygusal dayanışma ve yerel halkın samimiyetinin aracılık etkisi test edilmiştir. Çalışma kapsamında Kapadokya bölgesini ziyaret eden yerli turistler çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışmada kolayda örneklem yoluna gidilmiş ve veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplam 406 katılımcıdan elde edilen veriler SmartPLS 4.0.1 yazılımı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, benlik imajı uyumu ile destinasyon aşkı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, duygusal dayanışma ile yerel halkın samimiyetinin bu ilişkiye aracılık ettiğini ortaya çıkarmıştır. Son olarak destinasyon aşkının sosyal paylaşım niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi ve ortaya çıkan bulgular ışığında turizm işletmelerine, destinasyon yöneticilerine ve yerel halka yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, araştırmacılar için gelecek çalışmalara yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur. Çalışma sonuçları hem uygulamaya katkı hakkında verilen öneriler hem de alan yazında var olan eksiklikleri gidermesi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In tourism literature, it is seen that many factors are effective on tourists' travel satisfaction. Studies have shown that the emotion transfer and behavior of the local people living in the selected destination is one of these factors in the experiences of tourists during their travels. In this study, the mediating effect of emotional solidarity and host sincerity on the relationship between self congruity, destination love and social sharing intention was tested. Within the scope of the study, domestic tourists visiting the Cappadocia region constituted the population of the study. In the study, convenience sampling was used and data were collected by questionnaire method. Within the scope of the study, a total of 406 domestic tourists were surveyed face-to-face and data were collected. The data obtained were analyzed with SmartPLS 4.0.1 software. The findings showed that there is a positive and significant relationship between self-image congruence and destination love. It also revealed that emotional solidarity and host sincerity mediate this relationship. Finally, destination love was found to have a significant effect on social sharing intention. In the light of the analysis of the data obtained from the study and the findings, various suggestions were made for tourism businesses, destination managers and local people. In addition, recommendations for future studies have been made for researchers.