Gastronomik deneyimin ziyaretçi memnuniyeti üzerindeki etkisi: Ege Bölgesini ziyaret eden turistler üzerine bir araştırma
The effect of gastronomic experience on visitor satisfaction: A study on tourists visiting the Aegean region
- Tez No: 819816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma gastronomik deneyimin turistlerin seyahat memnuniyetlerine olan etkisini ele almaktadır. Öncelikli olarak bu çalışmanın ilgili alan yazına katkı sağlaması ve yerel mutfakların, seyahat eden kişilerin seyahat memnuniyetleri üzerindeki etkisini belirleyerek, memnuniyet ve yerel yemekler arasındaki ilişkiye dair bilimsel bilgileri ilerletmesi ve gıda turizmi alanlarına katkı sağlaması beklenmektedir. Bu kapsamda çalışma Ege Bölgesini ziyaret eden yerli turistlerin bu destinasyonda yaşadıkları gastronomik deneyimin onların genel seyahat memnuniyeti üzerinde nasıl önemli bir unsur olabileceğini keşfetmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı Ege bölgesinin yerel mutfağını oluşturan ve ona gastronomik kimlik kazandıran yiyecekleri deneyimlemenin Ege Bölgesini ziyaret eden yerli turistlerin genel seyahat memnuniyeti ile ilişkisini belirlemektir. Bu araştırma nicel olarak tasarlanmış, veri toplama aracı olarak, katılımcıların cevapları kişisel değerlendirmeleri sonucu verebildiği için ve çok sayıda katılımcıya ulaşmak için en uygun yöntem olması sebebiyle ölçek kullanılmıştır. Ölçek verileri, önceden hazırlanan belirli soruların katılımcılara verilerek yanıtlamaları sonucunda elde edilen veriler olarak adlandırılmaktadır. Çalışma kapsamında, İzmir'de Şirince, Aydın'da Kuşadası, Muğla'da Bodrum, Denizli'de Pamukkale, Uşak'da Ulubey Kanyonu ve Atapark Gözlem Evi, Afyonkarahisar'da Frigya, Ayazini Köyü ve Emre Gölü, Kütahya'da Aizanoi Antik Kentinde ölçekler uygulanmıştır. Yedi ilin her birinde 24-25 Aralık 2022 tarihinde ikişer kişilik üç grup organize edilerek 50 adet ölçek olmak üzere toplam 350 adet ölçek toplanmıştır. Ege Bölgesini ziyaret eden yerli turistler üzerinde yapılan bu çalışmada gastronomik ürünleri deneyimlemenin turistlerin seyahat memnuniyetleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effect of gastronomic experience on tourists' travel satisfaction. First of all, it is expected that this study will contribute to the relevant literature and determine the effect of local cuisines on the travel satisfaction of travelers, advance scientific knowledge on the relationship between satisfaction and local food, and contribute to the fields of food tourism. In this context, the study tries to discover how the gastronomic experience of domestic tourists visiting the Aegean Region can be an important factor on their overall travel satisfaction. In this context, the aim of this study is to determine the relationship between experiencing the foods that make up the local cuisine of the Aegean region and giving it a gastronomic identity and the general travel satisfaction of the local tourists visiting the Aegean Region. This research was designed quantitatively, and scale was used as a data collection tool, since the answers of the participants could give the result of their personal evaluations and because it was the most appropriate method to reach a large number of participants. Scale data is called the data obtained as a result of answering certain pre-prepared questions by giving them to the participants. Within the scope of the study, Şirince in İzmir, Kuşadası in Aydın, Bodrum in Muğla, Pamukkale in Denizli, Ulubey Canyon and Atapark Observatory in Uşak, Phrygia, Ayazini Village and Emre Lake in Afyonkarahisar, Aizanoi Ancient City in Kütahya. scales have been applied. Three groups of two people were organized in each of the seven provinces on 24-25 December 2022, and a total of 350 scales, 50 of which were scales, were collected. In this study, which was conducted on domestic tourists visiting the Aegean Region, it was concluded that experiencing gastronomic products has a significant effect on tourists' travel satisfaction.