Hazar Gölü'nde yaşayan capoeta umbla (Heckel, 1843)'nın üreme biyolojisi
- Tez No: 50951
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Vüksek Lisans Tezi HAZAR GÖLÜ'NDE YAŞAYAN CAPOETA CÂPOETA UtWLA (HECKEL, 1843)" NIN ÜREME BİYOLOJİSİ Songül ÖZTÜRK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilîm Dalı 1996, Sayfa: 45 Bu çalışmada, Elazığ Hazar Gölü'nde yaşayan Cspoetö cspoets i/mMs (Heckel, 1843) bireylerinin eşeysel olgunluğa ulaşma yaşlan, üreme zamanlan ve yumurta verimliliği tespit edilmiştir. Eşeysel olgunluğa dişilerin III yaşında erkeklerin ise II yaşında eriştikleri saptanmış ve onlann üreme peryotlan haziran-temmuz olduğu bulunmuştur. Vücut ağırlığı ile ovaryum ağırlığı arasında r=0.55; vücut ağırlığı ile testis ağırlığı arasında r=0.90; vücut uzunluğu ile ovaryum ağırlığı arasında r=0.42; vücut uzunluğu ile testis ağrlığı arasında r=0.75 bulunmuştur. Yumurta sayısı ile vücut ağırlığı, vücut uzunluğu ve ovaryum ağırlığı arasındaki ilişki sırasıyla r=0.74, r=0.64 ve r=0.39 olarak saptanmış ve yumurta çapı 1-1.7mm olarak ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Cöpoetâ cspaeta umbia, Üreme zamanı, Yumurta verimi. Eşeysel olgunluk yaşı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE REPRODUCTIONS BIOLOGY OF CAPOETA CAP&ETA tfMBLA (HECKEL, 1843) LJVIHG IN HAZAR LAKE, ELAZîfî Masters Thesis SONGÜL ÖZTÜRK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Aquacuiture 1996, Page: 45 In this study, the sexual maturity, reproduction period and fecundity of Câpoeta cepoetâ umbte living in Hazar Lake, Elazığ were determined. It has been found that males reached sexual maturity in age II whereas female reached in age ill and thus their reproduction period was in June - July. The correlations between body weight and ovarium weight, testis weight and body weight, body length and ovarium weight, body length and testis weight were r= 0.55, r= 0.90, r= 0.42 and r= 0.75 respectively. The relations of body weight, body length and ovarium weight against eggs number were r= 0.74, r= 0.64 and r= 0.39. Egg diameter was measured as 1- 1.7mm. KEY WORDS: Capoeto capoeta umbla, reproduction period, egg production, sexual maturity age.