Fusarium culmorum ile enfekteli buğday tohumlarında fungisitlerin patojen üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of fungicides effects to pathogen in wheat seeds infected by Fusarium culmorum
- Tez No: 509520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN DESEN KÖYCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Fusarium culmorum'un tarla koşullarında fungisitlere maruziyeti sonucu triticonazole+pyraclostrobin, prothioconazole+tebuconazole etkili maddeli fungisitlere duyarlılığı ve F. culmorum ile enfekteli F-85 buğday tohumlarına triticonazole+pyraclostrobin, prothioconazole+tebuconazole uygulamasının fide gelişimi üzerine etkisi tespit edilmiştir. Fusarium culmorum'un tarla koşullarında fungisit maruziyeti sonrası EC50 (µg/ml) değerlerinin değiştiği ve prothioconazole+tebuconazole için EC50 (µg/ml) değerlerinin triticonazole+pyraclostrobin'e göre daha fazla dalgalanma gösterdiği tespit edilmiştir. Fungisitlerin patojenin spor verimi üzerine etkisi olmadığı ancak, spor yapısında bozulmalara neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sensitivity of Fusarium culmorum to the triticonazole+pyraclostrobin, prothioconazole+tebuconazole fungicides following the fungicide applications under field conditions were determined in this study. In addition the effect of triticonazole+pyraclostrobin, prothioconazole+tebuconazole application to F-85 wheat seeds ınfected with F. culmorum was assessed at seedling stage.The EC50 (µg/ml) values were changed after the exposure to the fungicide. It was noted that the EC50 (µg/ml) levels of prothioconazole+tebuconazole displayed more fluctuations compared to the triticonazole+pyraclostrobin. Fungicides had no effects on the spore productivity of the pathogen, however, they caused degenerations in the spore structure.