Bazı buğday çeşitlerinin fusarium başak yanıklığına karşı reaksiyonlarının belirlenmesi ve fungisit uygulamalarının deoksinivalenol birikimi ile kalite parametreleri üzerinde etkinliğinin incelenmesi
Determining the reactions of some wheat cultivars against fusarium head blight and investigating the effectiveness of fungicide applications on deoxynivalenol accumulation and quality parameters
  1. Tez No: 962597
  2. Yazar: ÖNDER BAYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAGEHAN DESEN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 2021-22 üretim sezonunda Edirne'de 12 buğday çeşidinin, 2022-23 üretim sezonunda Edirne ve Kırklareli'de 6 buğday çeşidinin Fusarium Başak Yanıklığı'na (FBY) karşı duyarlılık düzeyleri tespit edilerek, FBY'nin verim ve kalite parametreleri ile DON birikimi üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, enfeksiyon öncesi fungisit uygulamalarının (pydiflumetofen+prothioconazole ve prothioconazole+proquinazid) FBY'ye karşı etkinlikleri de değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Fusarium culmorum (S-14) izolatı, %50 çiçeklenme döneminde (ZGS:65) buğday başaklarına spreyleme inokule edilmiştir. İnokulasyondan 14 ve 21 gün sonra, çeşitlerin FBY hastalık şiddeti (%) ve hastalık oranı (%) kaydedilmiştir. Hasat sonrasında, enfekteli tane oranı (%), başak ağırlığı (g), tane verimi (kg da-1), bin tane ağırlığı (g), protein oranı (%), yaş gluten oranı (%), Zeleny sedimantasyon değeri (ml) ve DON seviyesi (μg kg-1) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the susceptibility levels of 12 wheat varieties in Edirne during the 2021-22 growing season, and 6 wheat varieties in Edirne and Kırklareli during the 2022-23 growing season, were investigated for their susceptibility to Fusarium Head Blight (FHB), as well as the effect of FHB on yield, quality parameters, and DON accumulation. Additionally, the efficacy of pre-infection fungicide applications (pydiflumetofen+prothioconazole and prothioconazole+proquinazid) against FHB was evaluated. In this context, Fusarium culmorum (S-14) isolate was inoculated onto wheat heads by spraying at the 50% mid-flowering stage (ZGS:65). FHB disease severity (%) and incidence (%) of the varieties were recorded at 14 and 21 days post-inoculation. Following harvest, damaged kernel (%), spike weight (g), grain yield (kg da-1), thousand kernel weight (g), protein content (%), wet gluten content (%), Zeleny sedimentation value (ml), and DON level (μg kg-1) were determined.