Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalardan alınan kan kültürlerinde üreyen mikroorganizmaların ve antibiyotik duyarlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of microorganisms isolated of blood cultures taken from inpatients in pediatric intensive care unit and their of antibiotic susceptibility
- Tez No: 509534
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE BETÜL ERGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Nozokomiyal enfeksiyonlar günümüzde çocuk yoğun bakım ünitelerinin en önemli sorunu olup en sık kan dolaşımı enfeksiyonlarına (KDE) bağlı görülürler. Her ünitenin kendi mikroorganizmalarını ve direnç profilini bilmesi tedavinin planlanması açısından önemlidir. Bu tez çalışmasında, çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların kan kültürü sonuçlarını değerlendirerek nozokomiyal KDE görülen enfeksiyon etkenleri ve antibiyotik dirençlerinin saptanması amaçlanmıştır. Metod: Pozitif kan kültürü olan 01.01.2013- 31.03.2016 tarihleri arasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların kan kültürü sonuçları retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, kan kültüründe üreyen mikroorganızmalar ve antibiyotik duyarlıkları değerlendirildi. Bulgular: Toplam 324 kan kültüründe üreme tespit edildi. Bunların 194 (%59.8)'i gram pozitif bakteri, 108 (%33.3)'i gram negatif bakteri, 22 (%6.7)'i maya benzeri mantar olarak tanımlanmıştır. Kan kültürlerinde üreyen Candida türlerinin 12'si (%54.5)Candida albicans, 10'u Candida non-albicans (%45.5) olarak tanımlanmıştır. Bakteri kültürleri arasında en sık izole edilen bakteriler KNS (n:148, %45.6) iken, bunu Klebsiella pneumoniae (n:49, %15.1) izlemiştir. Koagülaz negatif stafilokok bakterilerin tamamında, vankomisine duyarlılık tespit edilmiştir. KNS'lerde metisilin direnci, Staphylococcus aureus'tan daha yüksek oranda (%88.5) saptanmıştır. Enterokok suşlarının ampisilin duyarlılığı %78.6 bulunmuştur. K. pneumoniae genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) pozitiflik oranı %61.2 olup izole edilen E. coli suşlarının hepsinde GSBL pozitif idi. P. aeruginosa için en duyarlı antibiyotikler sefepim (%92.6), amikasin (%92.6), siprofloksasin (%92.6) iken en yüksek direnç imipeneme (%50) karşı saptanmıştır. Sonuç: Deneyimsel tedavi yerine kültür antibiyogram sonucuna uygun tedavi verilmesinin ölüm ve antibiyotik direncini azaltacağından, belirli aralıklarla hastalardan alınan örneklere göre değişen enfeksiyon etken dağılımlarını ve antibiyotik direnç oranlarını belirlemelerinin antibiyotik kullanım politikalarının oluşturulmasına ışık tutacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Nosocomial infections, seen mostly linked to bloodstream infections, are the most important issues of today's children intensive care units. Knowing their microorganisms and resistance profile for each unit is important in planning the treatment. In the thesis, we aimed to determine infectious agents seen in nosocomial bloodstream infections and antibiotic resistance by evaluating the results of blood cultures of children patients hospitalized in intensive care units. Method: Blood culture results of patients who admitted to the intensive care unit in Kayseri Pediatric Training and Research Hospital between the dates of 01.01.2013- 31.03.2016 and had positive blood culture were reviewed retrospectively. Age, sex, breed microorganisms in blood cultures and antibiotic sensitivity were evaluated. Results: Proliferation was detected in a total of 324 blood cultures. Of 194 (%59.8) were gram positive bacteria, and of 108 (%33.3) were gram negative bacteria, as 22 (%6.7) were identified as yeast-like fungus. In all 22 proliferating Candidate, of 12 (%54.5) were Albicance, as 10 (%45.5) were identified as non-albicans. The most commonly isolated bacteria was Coagulase negative staphylococcus (CNS) (n:148, %45.6), followed by Klebsiella pneumoniae (n:49, %15.1). Vancomycin susceptibility was determined in all of CNS bacteria. CNS had methicillin resistance at a higher rate than Staphylococcus aureus (%88.5%). Ampicillin sensitivity of Enterococcus strains was %78.6, while Extended Spectrum Beta Lactamase (ESBL) positivity rate of K. Pneumoniae was found as %61.2. All isolated E. coli strains had positive ESBL. The most sensitive antibiotics for P.aeruginosa were cefepime (%92.6), amikacin (%92.6) and ciprofloxacin (%92.6), while the highest resistance rate was against imipenem (%50). Conclusion: Because administration of appropriate treatment according to culture antibiogram reduces mortality and antibiotic resistance rather than treatment according to experiential therapy, we suggest that determining changed distribution of infectious agents and rate of antibiotic resistance by periodical samples taken from patients will illuminnate true way of establishing the antibiotic therapy policies