Lineer pozitif operatör dizilerinin yaklaşım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of approach properties of linear positive operators
  1. Tez No: 509533
  2. Yazar: ZAHİR EKREM SARITEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Agratini tarafından tanımlanan seriler ile ifade edilmiş tek değişkenli lineer pozitif operatörlerinin genel bir sınıfının tanımından ve yaklaşım özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu operatör dizilerinin bazı özel örneklerine de yer verilmiştir. Son olarak ise genelleştirilmiş iki değişkenli Szasz Operatörleri tanımı ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Ayrıca benzer argümanlar kullanılarak oluşturulan iki değişkenli Baskakov Operatörleri tanıtılmış ve düzgün yakınsaklığı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition and approximation properties of a general class of univariate linear positive operators expressed by the series defined by Agratini are discussed. Some specific examples of there sequences are also included. Finally, the definition and approximation properties of the generalized bivariate Szasz operators are examined. It is also informed that also the definition and approximation properties of the generalized bivariate Baskakov Operators constructed in a similar way are examined.