Parents' and teachers' awarness towards cyberbullying: An in-depth analysis
Ebeveynlerin ve öğretmenlerin siber zorbalığa karşı farkındalığı: Derinlemesine inceleme
  1. Tez No: 509549
  2. Yazar: BEGÜM SUYOLCUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
'Ebeveynlerin Ve Öğretmenlerin Siber Zorbalığa Karşı Farkındalığı: Derinleme- sine İnceleme' başlıklı bu çalışmada, son yıllarda çocuklar ve gençler arasında yaygın bir fenomen haline gelen ve trajik sonuçlar doğurabilen 'siber zorbalık' kavramına ebeveynlerin ve öğretmenlerin tutumları çerçevesinde değinilip farkındalıkları anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma esnasında çocuğun siber dünya ile tanışması; ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuğun teknoloji kullanımını nasıl regüle ettiği ve hangi yöntemleri uyguladığı; siber zorbalık hakkındaki fikir- leri; ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocukla olan iletişimi ve paylaşım düzeyi; ev ile okulun ilişkisi ve son olarak ebeveynlerin ve öğretmenlerin siber zorbalık öze- linde siber ortamlar hakkındaki fikirlerine dair bir içgörü elde edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, orta okul yaş grubuna ait 8 ebeveyn ve 8 öğretmen olmak üzere 16 görüşmeci ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Araştırmada orta okul yaş grubunun seçilmesi ise literatürde yer alan çalışmaların ışığında ne- ticelendirilmiştir. Yapılan derinlemesine mülakatlar Çocuklar ve Siber Ortam, Ebeveynlerin ve Öğretmenlerin Siber Zorbalık Bilgisi, Ev ile Okulun Paylaşım Deneyimleri, Ebeveynlerin ve Okulun İşbirliği ve Dijital Ekoloji ve Siber Zorbalık olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. Bu değerlendirmelerin sonucunda özetle, ebeveynlerin ve öğretmenlerin siber zorbalığa ve siber ortamlara karşı farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Öte yandan, görüşmecilerin çeşitli önlemler alarak çocuğun 'daha güvenli' bir çevrimiçi ortam yaşamasına ortam sağlamaya çalışsa da siber ortamlara dair güvensiz oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled 'Parents' and Teachers' Awareness Towards Cyberbullying: An In-depth Analysis' takes a look at the concept of 'cyberbullying', which has become a widespread phenomenon between children and young people in recent years. During the research, findings obtained through the in-depth interviews, which is the method of the research, were included. Also, the attitudes of the pa- rents and the teachers and their awareness of the cyber bullying were tried to be understood. Moreover, how and when children met the cyber world; how parents and teachers regulate the children's use of technology and which methods he / she applies; parents' and teachers' ideas about cyberbullying; the level of communica- tion and sharing of parents and teachers with children; the relationship and coope- ration between home and school, and finally, the insights of parents and teachers about the cyber environments in terms of cyberbullying were tried to be unders- tood, as well. In this context, in-depth interviews were conducted with 16 inter- viewees, 8 parents and 8 teachers from the middle school age group. The selection of the middle school age group in the research was conducted in the light of the studies in the literature. In-depth interviews were conducted under five titles: Children and Cyberspace, Parents' and Teachers' Acquaintance of Cyberbull- ying, Sharing Experinces at School and at Home, Cooperation Between Family and School and Digital Ecology and Cyberbullying. As a result of these evalua- tions, it can be said that parents and teachers have higher awareness levels of cy- ber bullying and also cyber environments. On the other hand, interviewees were found to be insecure about the cyber environments, even though they tried to pro- vide the child 'safer' online environment by taking various precautions.