Affectivity formation among Fenerbahçe fans on Twitter
Fenerbahçe taraftarlarının Twitter'daki yakınlık ilişkisi
  1. Tez No: 509551
  2. Yazar: MÜGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hayranlar günümüzde yalnızca tüketici değiller. İçinde bulundukları topluluk için farklı medya ürünleri üretiyorlar. Bu ürünler genellikle çevirimiçi platformlarda yer alıyor. Bu içerikler platformda yer alan tüm diğer üyelere, yani hayranlara da açık. Hayranların, taraftarların basit tüketicilerden topluluk içerisinde aktif bir şekilde üretim yapma süreci bir süredir hayatımızda. Bu değişim nedenlerinden birisi de sosyal ağlarda yer alan platformlar. Hayranlar çok fazla uğraşmadan diledikleri konularda içerik üretip bunu dağıtabiliyorlar. Bu süreçler sayesinde insanlar hiç olmadıkları kadar birbiriyle etkileşim halindeler. Bu iletişim ve ortak ilgi alanları birbirleriyle duygusal yakınlık kurarak etkileşime giriyorlar. Bu yakınlık birçok şekilde gerçekleşiyor. Bu çalışmada ise belirtilen etkileşimi ve yakınsaklığı keşfetmeye odaklanıldı. Bu çalışmada bahsedilen konseptler Henry Jenkins'ten ilham alınarak kullanıldı. Özellikle yakınsama ve hayranlık çalışmaları bu çalışmayı daha anlamlı kıldı. Bilgi toplama sürecinde öncelikle Twitter'da 4 aylık bir gözlem süreci yapıldı. Bu süreç boyunca röportaj yapılacak potansiyel kişiler saptandı. Bunun ardından 8 kişiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapıldı. Ardından Twitter üzerinden bir söylem analizi yapıldı. Gözlemler ve derinlemesine mülakatlar sayesinde taraftarların aralarındaki iletişim ve yakınlık ilişkisi incelendi. Devamında yapılan analizler sayesinde de bir kontrol sağlandı. Sonuç olarak bu çalışma Fenerbahçe Basketbol Takımı taraftarları arasında yakınlık ilişkisini keşfetti.
Özet (Çeviri)
The fans right now are not only simple consumers. They produce content in various ways for their community. These productions are on the internet and available to anyone who uses the platforms. The shift from being a consumer to be an active participant in the community occurred for numerous reasons. One of these reasons is the social networking sites which fans create brand new contents for the fandoms. Through this production processes, people are now more connected to each other than before. The connection and the sharing the same interest makes them interact with each other with affection. The affection occurs in different forms. This study explores the ways of interaction and the affection which happened through the observed interactions. This study inspired by many different scholars but mostly from Henry Jenkins who both argued on the fan studies and new media studies. His concepts of fandom and convergence make this study more understandable. In order to conduct the research an observation on Twitter for 4 months, 8 interviews and a discourse analysis on Twitter were done. The observation allowed me to choose who to do interviews, the interviews helped me to point out the relationship they have among each other, finally the discourse analysis provided an understanding on first the current issues and affirmation of what interviewees said. All in all, the aim of this study was to explore the affectivity formation among Fenerbahçe fans through observation, in-depth interviews and discourse analysis.