Doğrudan yabancı yatırımların çevre kirliliği ile ilişkisi: Panel veri analizleri
Relation of foreign direct investment with environmental pollution: Panel data analysis
- Tez No: 509552
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmenin birçok alanda yansıması bulunmakla beraber en önemli unsurlarından birisi ekonominin küreselleşmesidir. Ekonomik küreselleşme, ÇUŞ'ların faaliyetleriyle birlikte, dünyadaki DYY'lerin ciddi ölçüde artışına sebep olmuştur. Bu yatırımlar özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olumlu ve olumsuz bir takım etkilere yol açmıştır. DYY'lerin olumsuz etkileri açısından bakıldığında, ekonomik faaliyetlerin çevre kirliliği yaratması durumu iktisat literatüründe tartışma konusu olmuştur. Bu durumun karşıt savunucuları olmakla birlikte genel eğilim DYY'leri, çevreyi göz ardı etmek pahasına çeken ülkelerin çevre kirliliği sorunuyla karşılaştığı yönündedir. Bu çerçevede, çalışmanın ilk bölümünde küreselleşme ve DYY'ler detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Devam eden ikinci bölümde ise çevre kirliliği ve konuyla ilgili hipotezler yer almıştır. Bu çalışmanın amacı, Dünya Bankası veri tabanına göre, düşük, orta ve yüksek gelir gruplarına ayrılmış 143 ülke için DYY'lerin çevre kirliliği ile ilişkisini 1992-2014 dönemini kapsayacak şekilde araştırmaktır. Çalışmada ampirik bulgulara, ülkelerin DYY girişleri ve CO2 emisyonu verilerinin kullanıldığı Panel Veri Eşbütünleşme ve nedensellik analizleri sonucunda ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kısa dönemde ülke gruplarına göre nedensellik ilişkisi gözlenirken, en güçlü nedensellik ilişkisinin gözlendiği grup ise orta gelirli ülkeler olmuştur. Westerlund Eşbütünleşme Analizi kapsamında, uzun dönemde DYY ve CO2 emisyonu değişkenleri arasında hiçbir ülke grubunda eşbütünleşik ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Although the globalization is reflected in many areas, one of the most important factors of the globalization is globalization of economy. Economic globalization, together with activities of MNEs, has led to a significant increase in FDI flows. These investments have led to a number of positive and negative impacts, particularly in less developed and developing countries. In terms of the negative impacts of FDI, the subject of FDI causes environmental pollution has been discussed in the economic literature. Although there are opposit proponents in this subject, the general tendency is that countries, which attract the FDI thereby ignoring environment, face the environmental pollution. In this context, in the first part of the study, globalisation and FDI are presented in detail. In the following second part, environmental pollution and related hypothesis are also presented. The aim of this study is to investigate the relationship between environmental pollution and FDI for 143 countries, which are divided into low, middle and high income groups according to the World Bank database, to cover the 1992-2014 period. Empirical findings in the study were obtained as a result of Panel Data Cointegration and Causality analyses using countries' FDI inflows and CO2 emissions data. According to the analysis result, the causality relationship was observed in the short-term in every group of countries, while the middle-income countries was observed the strongest causality. Within the Westerlund Cointegration Analysis, there is no cointegrated relationship in long-term between variables of FDI and CO2 emission in any country groups.