Türk adli yargı sisteminde savcılık kurumu
The public prosecution service within Turkish judiciary system
  1. Tez No: 509572
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN SEVÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 548
Özet
Türk Adli Yargı Sisteminde Savcılık Kurumu konulu bu çalışmada, savcılık kurumunun bugüne kadar olan gelişimi, hukuki niteliği, diğer ülke örnekleri, uluslararası ilkeler, hukuki statüsü, diğer yargı kollarındaki savcılık kurumlarından farkı, savcı olabilme koşulları, savcılık teşkilatı, ceza muhakemesi süjeleri ile olan ilişkisi, Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Adalet Bakanı karşısındaki konumu, adli kolluğu sevk ve idaresi, ceza muhakemesi hukukundaki görevleri, işlemlerin denetimi, özel hukuktaki görevleri, infaz hukukundaki görevleri, idari görevleri, idari-cezai-hukuki sorumluluğu ele alınmıştır. Bilhassa mevzuat (5271 s. CMK, 5237 s. TCK, 5275 s. CGTİHK, 5235 s. Kanun, 5352 s. Kanun, 5402 s. Kanun, 5326 s. Kanun) ve uygulama değişikliği, geniş kapsamlı bir çalışmayı gerekli kılmıştır. Konuya ilişkin yargı kararlarına geniş yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis regarding The Public Prosecution Service within Turkish Judiciary System, the improvement until today, legal characteristic, other country samples, international principles,legal status, the difference from other branches of judiciary, the conditions about to be serve as a prosecutor, responsibility to discipline-criminal-judicial, prosecution organization, relation regarding to component of criminal procedure, position before the Council of Judges and Prosecutors, Minister of Justice, management of the judicial police, duties within the law of criminal procedure, supervision of the processes, duties within the private law, duties within execution law, disciplinary-legal-criminal responsibility were addressed. In particular, the legislation (Law No.5271 CPC, Law no. 5237 TCC, Law No. 5275, Law no. 5352, Law no. 5402, Law no. 5326) and the changes on practice made this study very essential. Wide coverage is given to the judicial decisions.