Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin siyasi faaliyetleri (1983-1986)
Political activities of the Nationalist Democracy Party (1983-1986)
  1. Tez No: 509573
  2. Yazar: ÖZCAN ÇÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye 1970'li yılları sosyal, siyasal ve ekonomik bunalımlarla geçirdi. Ülkedeki bunalım kutuplaşmayı arttırarak iç savaş koşullarının oluşmasını sağladı. Kendisini ülkenin kurtarıcısı olarak gören ordu, 12 Eylül 1980 tarihinde yönetime el koydu. Bu dönemde siyasal partiler kapatıldı, demokratik hak ve özgürlükler askıya alındı, binlerce insan gözaltına alındı ve işkence gördü. 12 Eylül öncesi yaşananları 1961 Anayasasıyla ilişkilendiren ordu, fazla demokratik bulduğu 1961 Anayasasının yerine yürütmenin güçlendirildiği, demokratik taleplerin göz ardı edildiği 1982 Anayasası'nı hazırladı. Anayasa ile birlikte Kenan Evren Cumhurbaşkanı olurken Milli Güvenlik Konseyi(MGK) Anayasal bir kurum haline geldi. Ayrıca eski siyasetçilere on yıl siyaset yasağı getirildi. 1983 Mayıs ayında 1982 Anayasası'na uygun olarak hazırlanan Seçim Kanunu ve Siyasal Partiler Kanunu ile tekrar çok partili yaşama dönüldü. Siyaset yasağı sebebiyle eski siyasi partilerin liderlerinin yerine ortaya çıkan yeni siyasetçilerin kurdukları partilerden yalnızca Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi ve Halkçı Parti seçimlere katılabildi. Bu dönemde kurulan diğer partilere eski partilerin devamı oldukları gerekçesiyle MGK tarafından seçime katılma izni verilmedi. MGK çok partili yaşama geçildikten sonra kontrolü kaybetmek istemiyordu. Bu sebeple emekli orgeneral Turgut Sunalp 12 Eylül ruh ve felsefesini taşıyan merkez sağ bir parti kurmak için görevlendirildi. Tamamen MGK güdümünde kurulan parti, kamuoyu tarafından iktidarın en güçlü adayı olarak görüldü. Buna rağmen 6 Kasım 1983 tarihinde yapılan seçimlerde Anavatan Partisi tek başına iktidar olurken Milliyetçi Demokrasi Partisi üçüncü olabildi. Meclis'te Halkçı Parti ile birlikte muhalefet görevi yapan Milliyetçi Demokrasi Partisi, devletin ve milletin menfaatinin partinin menfaatinden önce geldiğini vurgulayan bir muhalefet tarzı belirledi. Hükümetle olan ilişkilerini bu çizgi üzerinden yürüten parti bir yandan da parti içi muhalefetin tazyiki altında yıprandı. Bir yandan da Doğru Yol Partisi ile birleşme görüşmeleri de yapan Milliyetçi Demokrasi Partisi, Turgut Sunalp'in ardından seçilen Ülkü Söylemezoğlu liderliğinde yaptığı kongrede kendini feshetti. Boşta kalan milletvekilleri Mehmet Yazar liderliğinde kurulan Hür VI Demokrat Parti, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi'ne katıldı. Turgut Sunalp ve bir grup arkadaşı ise bağımsız kalmayı tercih etti.
Özet (Çeviri)
Turkey has spent the 70's through social, political and economical depression. Depression in the country increased the polarization and provided the conditions for a civil war. Military seeing itself as the rescuer of the country, took the control of the country at 12 September 1980. Political parties were shut down, democratic rights and freedoms were suspended, thousands of people incarcerated and tortured during this period. Military, relating the events happened before September 12 with the constitıtion of 1961 which it considers“too democratic”, prepared the constitution of 1982 in which executive powers were supplemented and democratic demands were ignored. With the new constitution, Kenan Evren became the President and National Security Council has turned into a Constitutional Body. Other than that former politicians were banned from doing politics for 10 years. In the May of 1983 Turkey has returned to multi party system with the new Election Law and Political Parties Law which were made in accord with the constitution of 1982. Due to the political ban, only Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi and Halkçı Parti were able to enter the elections which were founded by the new politicians, that emerged in the absence of the banned old political party leaders. National Security Council did not want to lose control after the transition to the multi party system. That's why retired full-general Turgut Sunalp was assigned with the task of founding a central-right party with the idea and soul of September 12. The founded party was under full control of National Security Council and was seen as the most likely candidate for the political power by the public. But they were only be able to take the third place in the elections of 6 November 1983, while Anavatan Partisi managed to take the political power single-handedly. Milliyetçi Demokrasi Partisi acting as the opposition along with the Halkçı Parti in the parliament, determined a style with the emphasis on the fact that interests of the nation and state come before the interests of the party. The Party, conducting relations with the government along these lines, began to wear down due to the pressure of in-party opposition. Also having talks on mergery with the Doğru Yol Partisi which comprises the the right wing of the off-parliament opposition. Milliyetçi VIII Demokrasi Partisi nullified itself in the convention made under the leadership of Ülkü Söylemezoğlu who was elected after Turgut Sunalp. Delegates who were left without a party joined to Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi and Hür Demokrat Parti which was founded by Mehmet Yazar. Turgut Sunalp and a group of his friends chose to stay independent.