The powers of the prosecutor in the turkish criminal justice system
Türk ceza adaleti sisteminde savcının yetkileri
  1. Tez No: 912147
  2. Yazar: SERCAN TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD VOGLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yüksek lisans tezi niteliği taşıyan bu tez, yetkileri ve görevleri 5271 sayılı yeni Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun'da düzenlenen Cumhuriyet Savcılığı kurumunun yasal zemindeki durumunu savcının yetkilerinin pratikteki önemli paradoksal uygulamaları ile özetler. CMK ile cumhuriyet savcılarının yasal konumu yeni bir boyut kazanmış ve yetki kapsamı genişlemiştir. Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu (CMUK) döneminde soruşturmanın beyi, patronu, kralı olarak tanımlanan cumhuriyet savcısı 2005'te yürürlüğe giren CMK ile soruşturmanın imparatoru olmuştur. Her ne kadar yasal mevzuatta savcı yeni bir statü kazanmış olsa da savcının yasal düzenleme ile arzulanan konumu pratiğe istenilen düzeyde aktarılamamıştır. Savcının yetkileri ile ilgili kanun hükümlerinin yasal durumu ile uygulamadaki durumu arasındaki bu boşluk yeni kanunun ne dereceye kadar uygulandığını ortaya koymaktadır. Bu kapsamda yüksek lisans tezi niteliğindeki bu çalışma Cumhuriyet Savcısının Türk Ceza Adaleti Sistemi içindeki yükselişini, CMK ile yeni bir statü kazanan savcılık hizmetinin içsel ve dışsal boyutları ile sosyo-legal bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Savcılık hizmeti ile ilgili uluslararası ilkeleri ve farklı savcılık modellerini de mukayeseli bir nazarla inceleyen bu çalışma, Türkiye'de uygulamadaki sorunları daha yakından tespit etmek için ayrıca akademisyen ve uygulamacılar ile elit düzeyde yapılan bazı röportajlar da içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis digests the position of the public prosecution service in the normative framework of the Turkish legal system by mentioning important paradoxical situations within the implementation of prosecutorial powers. On the one hand, due to the new criminal procedure law the prosecutor has obtained more power in the normative context. However, on the other hand, the situation in practice has not yet reached a desired level in which the practical problems must be confidently sorted out; and this gap between promises and achievements, creates challenges for the legitimacy. Therefore, the present study is concerned with investigation of the rise of the public prosecutor in the Turkish Criminal Justice System by laying out the internal and external dimensions of the prosecution service in Turkey. The exploration also comprises some participant observations and interviewing in Turkey.