Trakya ekolojik koşullarında bazı kolza (Brassica napus L.) genotiplerinin önemli tarımsal özellikler yönünden genotip çevre etkileşimlerinin incelenmesi
Determination of genotype × environment interactions in terms of important agronomic traits of some rapaseed (Brassica napus L.) genotype under the ecological conditions of thrace region
- Tez No: 509590
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tez, 2013-2014, 2014-2015 ve 2015-2016 yetiştirme sezonunda Trakya Bölgesi'nde bulunan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne lokasyonlarında, 11 kolza genotipi ile tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada bölge koşullarına uygun adaptasyon yeteneği yüksek genotiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bitki boyu, yan dal sayısı, harnup sayısı, harnup uzunluğu, harnupta tohum sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, yağ oranı ve protein oranı olmak üzere toplam 9 karakterin genotip × çevre interaksiyonları incelenmiştir. İncelenen bu karakterlerin genotip × çevre interaksiyonu önemli çıkmış ve stabilitelerini belirlemek amacıyla 8 adet parametrik, 5 adet parametrik olmayan ve 1 adet GGE biplot analizi yapılmıştır. Stabilite analiz sonuçlarında bitki boyu bakımından Nk Caravel, yan dal sayısı bakımından PR44W29 ve Süzer, harnup sayısı bakımından Wosry141, harnup uzunluğu bakımından PR44W29, harnupta tohum sayısı bakımından Rally ve Excaibur, bin tane ağırlığı ve yağ oranı bakımından Turan protein oranı bakımından Süzer ve en önemli ıslah kriterlerinden biri olan tohum verimi bakımından Wosry142 genotipleri stabil bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out using 11 rapaseed genotypes, randomized complete block design with 4 replications during 2013-2014, 2014-2015 and 2015-2016 growing seasons at Tekirdağ, Kırklareli, Edirne locations in Thrace regions. The aim of this study was to determination rapaseed genotypes having high adaptation. In this research, genotype environment interactions of 9 characters including plant height, number of branch, number of pod, pod height, seed number per pod, 1000 seed weight, grain yield, oil content and protein content were investigated.The genotype environment interactions of these characters were important and 8 parametric, 5 nonparametric and 1 GGE biplot analyzes were performed to determine the stability of these characters. In the results of stability analysis, Nk Caravel genotype for plant height, PR44W29 and Süzer genotypes for number of branch Wory141 for number of pod, PR44W29 for pod height, Rally and Excalibur genotypes for seed number per pod, Turan for thousand grains weight and oil content, Süzer genotypes for protein content and Wosry142 genotype for seed yield, one of the most important breeding criteria, were found stable.