Demokrat Parti'nin seçim sloganları ve propagandalarının Türk siyasal kültürüne etkileri (1946-1957)
The effects of the Democratic Party's election slogans and propaganda on Turkish political culture
- Tez No: 509589
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siyasal iletişim, siyasal partilerin kendi siyasi ideolojilerini seçmene anlatarak seçmenleri ikna etmek amacıyla düzenlendikleri her türlü iletişim tekniklerini içeren bir olgudur. Sadece siyasi partilerin seçim propagandaları için değil ayrıca demokrasi kültürünün yerleşmesine de, siyasal iletişim faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Siyasal iletişimi olgusunun siyasal kültüre etkilerinin tam olarak tanımlanabilmesi ve öneminin belirtilmesi açısından yola çıkarak hazırlanan bu tez çalışması, siyasal iletişim olgusunu Demokrat Parti'nin gerçekleştirmiş olduğu siyasa iletişim çalışmaları doğrultusunda ele alarak Türk siyasal kültürüne yaptığı etkileri açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma,“Beyaz ihtilal”gerçekleştirmiş olan Demokrat Parti'nin, Türk siyasal hayatında hayati bir öneme sahip olmasıyla ilgilidir. Siyasal iletişimde propaganda ve sloganın önemini ortaya koymak amacıyla DP'nin 1946-1957 arasında yapılan genel seçimler öncesinde yürüttüğü seçim kampanyalarında halka mesajlar iletmek için kullandığı slogan ve gerçekleştirmiş olduğu propaganda faaliyetleri çalışmayı sonuca götürecek verilerin değerlendirildiği son bölümde, analiz edilerek Türk siyasal kültürüne etkileri yorumlanmıştır. Bu çalışma, bu konuda hazırlanan ilk çalışma olmamasına rağmen, daha sonra hazırlanacak çalışmalara katkıda bulunabilirse amacına ulaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Political communication is a phenomenon in which political parties communicate their political ideologies to the electorate and organize them to persuade the electorate. Political communication activities are of great importance not only for the election propaganda of political parties but also for the establishment of a culture of democracy. The aim of this thesis is to explain the effects of political communication on Turkish political culture by considering the phenomenon of political communication in line with the political communication studies carried out by the Democratic Party. This study is about the fact that the Democratic Party, which has carried out the“white revolution”, has a vital role in Turkish political life. In order to illustrate the importance of propaganda and slogans in political communication, the last chapter analyzed the slogan used by the Democratic Party to convey messages to the public in election campaigns conducted between 1946-1957, and the data that would lead to the study of the propaganda activities carried out by the Democratic Party were analyzed and its effects on Turkish political culture was interpreted. Although this study is not the first study to be prepared on this subject, if it can contribute to the studies to be prepared later, it will have achieved its goal.