Demokrat parti siyasetinin Türk sinemasına yansıması
Reflecting democratic party politics on Turkish cinema
  1. Tez No: 509591
  2. Yazar: ÜNAL ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Türkiye'de 1946'dan itibaren, çok partili hayata geçilmiş olsa da, 1950-1960 dönemi, demokratik hayatın başlangıcı kabul edilmektedir. Uzun süren tek partili Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının, Demokrat Parti'ye geçmesiyle, 1950'li yıllarda başlayan çalkantılı politik süreç, yalnızca siyasi hayatla sınırlı kalmayıp, günlük yaşam dinamiklerine, bilime, kültür-sanata da yayılmıştır. Osmanlı Devleti'nin son döneminde yükselemeye başlayan sinema da bu dönemden etkilenmiştir. 1950'ye dek teknik ve kısmen iktisadi problemlerini aşmış olan Türk sineması, Demokrat Parti iktidarında, zaman zaman iç ve dış politikaya göre şekil almak zorunda kalmıştır. İktidarın bu noktadaki en büyük dayanağı, geçmiş iktidarların da etkili silahı olan sansür mekanizması olmuştur. Tabanı itibariyle, taşranın en ücra noktalarına kadar ulaşmayı başarmış olan Demokrat Parti, zirai kalkınma, imar ve altyapıya öncelik veren programlarıyla, dolaylı olarak sinema pazarını da genişletmiştir. Bu dönem kendi olanaklarıyla tırmanışa geçen Yeşilçam sektörünün doğmasını sağlamış, seyirci beğenisi ve gişe kaygısı ülke sinemasının belirleyici etkeni olmuştur. Demokrat Parti siyaseti Türk sinemasında daha çok, 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sonrası, olumsuz eleştirilerle kendine yer bulmuştur. Demokrat Parti liderleri, 27 Mayıs ihtilali sonrasında, iktidarları döneminde kullanmayı hiç düşünmediği sinemanın propaganda etkisinin, kendisine karşı kullandığını göreceklerdir. Demokrat Parti'nin on yılı kapsayan etkili siyaseti, günümüzde hala Türk sineması üzerinden takip edilebilmektedir. Çalışmada ana hatlarının daha net ortaya konulabilmesi için, Türk sinemasının Demokrat Parti iktidarı dönemine kadar gelişimine, geçmiş iktidarların ve kamuoyunun sinemaya bakışına da yer verilmiş, tez kapsamında Demokrat Parti siyaseti ve bu siyasete yön veren ana etkenler hakkında bilgi sunulmuştur. Türk sinemasında Demokrat Parti siyaseti, yalnızca 1950-1960 aralığı olarak değerlendirilmemiş, 1960 sonrasından günümüze uzanan süreçte, alt metinlerinde bu siyasetin okunabileceği bir çok film değerlendirme kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey Republic has been transitioned of a multi-party system in since 1946, although the period from 1950 to 1960 is considered the beginning of the democratic life. The turbulent political process that began in the 1950s, with the long-running single-party CHP government passing on to the Democratic Party, was not only confined to political life, but also spread into daily life dynamics, science, culture and art. Cinema, which started to rise in the last period of the Ottoman State, was also influenced by this period. Turkish cinematography, which has showed its technical and economical problems partly until 1950, had to be shaped from time to time in regard to inner and external politics in DP government. The greatest power of ruling party at this point has been the censorship mechanism, which is also an effective weapon of the past powers. Basically, the Democratic Party, which has succeeded to reaches to the farthest points of the areas, has indirectly expanded its cinema market through programs that prioritize agricultural development, development and infrastructure. This period provided the birth of the Yeşilçam sector, which began with its own possibilities, and audience anxiety and box office concern were the determining factors of the country cinema. Democratic Party politics, after the military coup of May 27, 1960, has found its place in Turkish cinema with negative criticism. After the May 27 Revolution, the propaganda of cinema was used against the Democratic Party. The Democratic Party had not thought of using this effect before. The active politics of the Democratic Party can still be seen in Turkish cinema. Within the context of this study, Democratic Party politics not only is considered as the period between 1950 and 1960, but also it is included in the evaluation of many films in Turkish cinema. There are also elements that determine the politics of the Democratic Party in the work. Democratic Party politics in Turkish cinema not only took place during the period of 1950-1960 but also after 1960. These films also feature films.