Mesane tümörlerinde claudin 1, claudin 3 ve claudin 4 ekspresyonu
The expression profile of claudin 1, claudin 3 and claudin 4 in bladder neoplasms
- Tez No: 509609
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Claudin ailesi, özellikle epitelyal ve endotelyal hücreler arasında bulunan, sıvı ve iyonların hücre içine ve dışına taşınmasında bariyer oluşturarak parselüler geçirgenlik ve iyonik seçiciliği düzenleyen tight junction proteinlerinden bir tanesidir. Bu proteinlerin fonksiyonları henüz tam anlaşılamamış olmakla birlikte claudinler bu bağlantıların belkemiğini oluşturmaktadırlar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda tümörgenezde Claudin ekspresyonlarının genelde azalarak dokuya spesifik bir değişime uğradığı ortaya konmuştur. Claudinlerin karsinomlardaki yüksek spesifisitesi onların pek çok kanserin tanınmasında kullanılabilecek yararlı moleküler belirteçler olarak ortaya çıkmaları sonucunu doğurmuştur. Ayrıca, Claudin 3 ve Claudin 4'ün clostridium prefringes enterotoxini için reseptör görevi görmesi sebebiyle bu proteinlerin tümör tedavisinde kullanılabilirlikleri de araştırılmaktadır. Mesane tümörleri yaygın görülen malignitelerden olmasına rağmen bu proteinlerin mesanenin ürotelyal karsinomlarındaki ekspresyonları üzerine literatürde çok az çalışma vardır. Biz bu çalışmamızda Claudin 1, 3 ve 4'ün farklı mesane lezyonlarındaki ekspresyonunu değerlendirdik. 83 vakayı ele aldığımğz çalışmamızda Claudin 1'in düşük malignite potansiyelli papiller ürotelyal neoplazilerle düşük dereceli noninvazive papiller ürotelyal karsinom arasında ayırımda yardımcı olabileceğini gördük. Ayrıca Claudin 4'ün karsinoma in situ ve muskularis propria invazyonu gösteren ürotelyal karsinomlarda daha düşük ekspresyon gösterdiğini bulduk. Sonuç olarak, Claudin 4'ün düşük dereceli ve yüksek dereceli lezyonların ayırımında faydalı bir belirteç olarak ortaya çıkarken, Claudin 1 ve Claudin 3 için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction&Objectives: The claudins are major integral transmembrane proteins in the tight junctions and play a critical role in the functional epithelium. As the disruption of their function have an important impact on tumorigenesis, invasion, and metastasis. Claudins became a focus of interest for targeting therapies. Although their expression profiles have been studied in many organs, researches on Claudin expression in the bladder in limited number. The aim of this study is to present the differential expression of Claudins in invasive urothelial cell carcinoma (IUCC), noninvasive papillary urothelial carcinoma (NPUC), carcinoma in-situ (CIS), papillarıy urothelial neoplasm of low malignant potential (PUNLMP) and control group (CG). Material-method: 83 cases (31 IUCC-further divided into 15 muscle invasive UCC, 16 UCC with lamina propria invasion- 17 NPUC, 13 PUNLMP, 7 CIS, and 15 CG) were evaluated immunohistochemically with Claudin 1, 3 and 4. Results: Interestingly, high Claudin 1, and 3 scores in CG, decreased significantly in all non-invasive lesions. Claudin 4 expression appeared to decrease in IUCC vs others. Conclusion: Higher expression of Claudin 4 in low-grade and non-invasive lesions may be used as a diagnostic tool to differentiate low grade and high-grade lesions specifically muscle invasive carcinomas. In terms of Claudin 1 and 3, their trend to show more increased expression in IUCC needs to be studied further in larger studies.