Strategic environmental quality investments in multi-tier supply chains
Çok basamaklı tedarik zincirinde stratejik çevresel kalite yatırımları
- Tez No: 509643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KARAER, YRD. DOÇ. DR. TIM KRAFT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamız üç basamaklı bir tedarik zincirinde alıcı firmanın çevresel kalite yatırımlarını teşvik etmek için kullanabileceği stratejileri incelemektedir. Bitmiş ürün kalitesi hem birinci hem de ikinci basamaktaki tedarikçi firmaların kalite performansından etkilenmektedir. Yüksek kalite, bitmiş ürünün ve dolayısıyla tüm tedarik zincirinin talebinin artmasını sağlamaktadır. Bu şartlar altında, alıcı firmanın maliyet paylaşma perspektifinden delegasyon ve tam kontrol modellerinin etkinliği incelenmektedir. Çalışmamız, alıcı ve tedarikçi firmaların kararlarının, pazardaki yüksek kalite fırsatından ve tedarik zinciri paydaşları arasındaki kar marjı dağılımından ne şekilde etkilendiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
We study a buyer's strategies to incentivize environmental quality investment in a three-tier supply chain. Environmental quality of the end product depends on the environmental performances of both the tier 1 and tier 2 suppliers. A higher environmental quality produces an increased demand for the end product; and hence for the whole supply chain. In this setting, we compare the effectiveness of a delegation vs. a full control model from the buyer's cost-sharing perspective. Our analysis considers how the buyer's and the suppliers' decisions are impacted by the market opportunity for improved quality and the division of the supply chain margin between the three parties.