Kadınlarda bel çevresi ve beden kitle indeksi ve beck depresyon envanteri puanlaması arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between waist circumference and body mass index and beck depression inventory points in women
- Tez No: 509670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN HAKİME NOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
KADINLARDA BEL ÇEVRESİ VE BEDEN KİTLE İNDEKSİ VE BECK DEPRESYON ENVANTERİ PUANLAMASI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN SAPTANMASI Elif BUNSUZ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2018 Danışman: Doç. Dr. Nalan Hakime NOĞAY ÖZET Kadınlarda beden kitle indeksi (BKİ), bel çevresi ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) puanlaması arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın örneklemini ilaç kullanmayan, gebe olmayan, sağlıklı 245 kadın oluşturmuştur. Katılımcılara ait genel bilgiler anket formuna kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınmış (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi), BKİ ve bel/kalça oranı hesaplanmıştır. Depresyona yatkınlık durumu BDE ile değerlendirilmiştir. Bireylerin % 40'ının bel çevresi 88 cm üzerinde bulunmuştur. BKİ'ye göre bireylerin % 29.8'i hafif şişman, % 27.8'i şişman olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN WAIST CIRCUMFERENCE AND BODY MASS INDEX AND BECK DEPRESSION INVENTORY POINTS IN WOMEN Elif BUNSUZ Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics Master of Science Thesis, June 2018 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Nalan Hakime NOĞAY ABSTRACT The sample group of this cross-sectional and descriptive type research, performed to study the relationship between the body mass index (BMI), waist circumference and Beck Depression Inventory (BDI) scoring in women, consisted of 245 healthy and non-pregnant women not taking any medication. General information about the participants was recorded in the survey form. Anthropometric measurements were taken (body weight, body height, waist circumference, hip circumference), BMI and waist/hip ratio was calculated. Their susceptibility to depression was assessed by BDI. According to the BMI, the waist circumference of 40% of the participants was over 88 cm. According to BMI, 29.8% of the participants were overweight and 27.8% were obese.