Keban Baraj Gölü'nde en çok bulunan Barbus rajanorum mystaceus (Heckel, 1843 ) ve capoeta trutta (Heckel, 1843)'nın üreme mevsiminde total yağ ve yağ asitlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 50968
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHİT KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEBAN BARAJ GÖLÜ'NDE EN ÇOK BULUNAN RARRUS RAJANORUM MYSTACEL AV (MECKEL, 1X43 ) VE CAPOETA TRUTTA (MECKEL, 1X43)'NIN ÜREME MEVSİMİNDE TOTAL YA? VE YA? ASİTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ayhan CANPOLAT Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1996, Sayla : 55 Bu çalışmada, Keban Baraj Gölü'nde en çok bulunan Barbus rajanorum ınystaceus ve Capoeta trutta 'mn dişi ve erkek bireylerinin kas dokularındaki total lipid ve yağ asidi miktarları ile.yağ, asillerinin cins ve miktarlarının değişimi üreme mevsimi boyunca incelenmiştir. Her iki balık türünün bütün bireylerindeki total lipid ve yağ asidi miktarlarının, üreme mevsimi boyunca değişik varyasyonlar gösterdiği tespit edilmiştir. Nisan ayında her iki balık türünün bütün bireylerinde kas dokusu total lipid miktarı, diğer aylara göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Master Thesis THE COMPARISON OF TOTAL LIPIDS AND FATTY ACIDS OF THE MOST ABUNDANT RARRUS RAJANORUM MYSTACEUS (HEÇKEL, 1X43) AND CAPOETA TRUTTA (HECKEL, 1843) TROUGH THE REPRODUCTION PERIOD IN THE LAKE OF KEBAN DAM Ayhan CANPOLAT * Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 1996, Page: 55 In this study, the content and varieties of total lipid and fatly acids J rom muscle tissues of male and lamale Rarbus rajanoruin mystaceus and Capoeta trutta species were investigated during their reproductive periods which are found to he dominant fishes in the Lake of Keban Dam. The content of total lipids and fatly acids was widely varied in all studied member of both species throughout their reproductivily. The total lipid content of muscle/tissues from both species was found to be lowest in April when compared to other months.