Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında yeni bir oksidatif belirteç olan tiyol/disülfid homeostazı
A new oxidative indicator: tiol/dysulfid homeostasis in patients with preserved ejective fractional heart failure
  1. Tez No: 509695
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEYMA TURİNAY ERTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği hastalarında miyokard disfonksiyonun, artmış oksidatif strese bağlı membran değişikliklerinden kaynaklanabileceği ileri sürülmektedir. Tiyol/disülfid homeostazı yeni bir oksidatif stres göstergesidir. Bu çalışmanın amacı korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KEF-KY) olan hastalarda serum tiyol düzeyleri ile tiyol/disülfid homeostazını değerlendirmektedir. Materyal ve metot: Çalışmaya Kasım 2016 ile Şubat 2018 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, yapılan transtorasik ekokardiyografide sol ventrikül sistolik fonksiyonları normal olup SV konsantrik hipertrofi saptanan hipertansiyon tanısı almış, kilolu veya obez olan 84 hasta dahil edildi. NT-pro-BNP düzeyi normal sınırlarda olan (≤125), asemptomatik 42 kişi kontrol grubunu, NT-pro-BNP düzeyi yüksek olan (˃125) ve kalp yetmezliği semptomları olan 42 kişi KEF-KY grubunu oluşturdu. Bulgular: Hasta grubunun %52,4'ü (n=22), kontrol grubunun ise %54,8'i (n=23) kadındır. Hasta grubunun yaş ortalaması (66,44±10,11), kontrol grubunun yaş ortalaması ise (63,11±5,78)'dir. Hasta grubunda native tiyol, total tiyol ve disülfid değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p değerleri sırasıyla 0,001; ˂0,001; 0,041). Native tiyol ve total tiyol değerleri ile NTproBNP değeri arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Native tiyol ve total tiyol değerleri ile CA-125 değeri arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Sonuç: KEF-KY hastalarında literatürde bildiğimiz kadarıyla ilk olan çalışma ile KEY-KY hastalarında nativ, total tiyol ve disülfid değerlerinin düşük olduğu ve native, total tiyol değerleri ile NT-proBNP, CA-125 değerleri arasında negatif korelasyon olduğu tespit edilmiştir. KEF-KY hastalarında oksidan/antioksidan dengesinin bozulduğu ve bunun tespiti ile tanı, tedavide kullanılabilmesi için daha büyük, randomize, prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: It is suggested that myocardial dysfunction in heart failure patients may result from increased oxidative stress-related membrane changes. Thiol / disulfide homeostasis is a new oxidative stress indicator. The aim of this study was to evaluate serum thiol levels and thiol / disulfide homeostasis in patients with heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF). Material and Method: 84 overweight or obese patient who applied to our clinic between November 2016-February 2018 and diagnosed with hypertension and left ventricule concentric hypertrophy with normal systolic function are included in the study. 42 patients who asymptomatic and have normal NT-proBNP levels (≤125) are control group. 42 patients who have cardiac failure symptoms and have high NTproBNP levels (˃125) are patient group. Results: 52.4% (n = 22) of the patient group and 54.8% (n = 23) of the control group were females. The mean age of the patient group is 31.3±10.1 years old, whereas the mean age of the control group is 32.3±8.8 years old. Native thiol, total thiol and disulfide values of the patient group are found to be significantly lower than the control group (p=0,001; p˂0,001; p=0,041 respectively). There is a statictically significant negative correlation between native thiol, total thiol values and NT-proBNP. There is a statictically significant negative correlation between native thiol, total thiol values and CA-125 values. Conclusion: As far as we know from literature, this is the first study on HFpEF and thiol/disulfide homeostasis. It is found that native, total thiol and disulfide values are low in HFpEF patients and that there is a negative correlation between native, total thiol values and NT-proBNP, CA-125 values. It can be said that oxidant / antioxidant balance is impaired in patients with HFpEF and that larger, randomized, prospective studies are needed in order to use oxidant / antioxidant balance in diagnosis and treatment of HFpEF.