A qualitative investigation about the experiences of mothers who had perinatal birth and the experiences of their subsequent children
Perinatal dönem düşük hikayesi olan annelerin deneyimi ve sonraki çocuklarının deneyimi hakkında niteliksel bir araştırma
  1. Tez No: 509707
  2. Yazar: CANSU KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, annelerin ve çocuklarının perinatal kayıp deneyimleri sonucundaki yas sürecini anlamaktır. Amaçlardan biri ise perinatal dönemde çocuk kaybı yaşamış annelerin ve kayıp sonrası doğan kardeşlerin deneyimleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları incelemektir. Çalışma perinatal dönemde çocuk kaybı yaşamış anneler ile kayıp sonrası doğan ve şuanda genç yetişkin olan çocuklarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri içermektedir. Bu çalışma, kayıp travmasının anneler tarafından nasıl deneyimlendiğini ve bunun bir sonraki nesle nasıl aktarıldığını incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, bir kardeş kaybının, sonraki kardeş tarafından nasıl deneyimlendiğini araştırmayı amaçlamıştır. Annelerle yapılan mülakatlardan Tematik Analiz yöntemini kullanarak beş ana tema çıkarılmıştır. Bunlar baskın duygu olarak anksiyete, anneliğin armağanları, anneliğin zorlukları, kayıpların etkileri, baş etme mekanizmaları ve destek sistemleridir. Kardeşlerle yapılan mülakatlardan üç ana tema ortaya çıkmıştır; kaybın etkileri, kendilik algısı, annelik algısı. Annelerin ve çocuklarının yas süreçleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler tartışılmıştır ve travma aktarımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to understand mothers' and their children's bereavement process about their experiences of perinatal death. One of the goals of this study was to examine the similarities and differences in the experiences of mothers who had lost a child in the perinatal period and the siblings who were born after the loss. The study involved semi-structured interviews with six mothers who had lost a child in the perinatal period and with their children who were born afterwards and are now young adults. This study aimed at examining how the trauma of loss is experienced by the mothers and how it might be transferred to the next generation. It further aimed at investigating how the loss of a sibling is experienced by the succeeding sibling. Using the Thematic Analysis method, five main themes were deduced from the interviews with mothers. These were; anxiety as a predominant emotion, gifts of motherhood, difficulties of motherhood, effects of loss, and coping & support system of mothers. Three main themes emerged from the siblings' interviews; effects of loss, perception of self, perception of mothers.The differences and similarities between mothers' and children's bereavement processess were discussed and transmission of trauma was examined.