When one sibling is in psychotherapy and the other is not: An investigation of mothers' and two siblings' mutual attachment representations
Bir kardeş terapide ve bir kardeş değil: Annelerin ve iki kardeşin karşılıklı bağlanma temsillerinin incelenmesi
  1. Tez No: 475408
  2. Yazar: YELDA DÖNMEZ ANIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı benzer demografik özelliklere ve semptomlara sahip, çocuklardan birinin psikolojik zorluklar yaşadığı ve terapiye getirildiği, diğerinin terapiye yönlendirilmediği iki çocuklu ailelerde, annelerin bu çocuklara yönelik zihinsel temsillerini araştırmaktır. Annelerin hem iki çocuğun davranışlarının ardındaki zihinsel durumları anlama kapasitelerinde (RF) hem de iki çocuğa yönelik temsillerinin içeriğinde farklılık olacağı düşünülmüştür. Çalışmanın ikinci amacı ise terapiye yönlendirilen ve yönlendirilmeyen kardeşlerin annelerine yönelik güvenli bağlanma temsilleri ve bu temsillerin içeriği arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma altı anne ve çocuklarıyla yapılmıştır. Çalışmada hem nitel hem de nicel method kullanılmıştır. Nicel kısımda annelerin zihinselleştirme kapasitelerini ölçmek için Parental Developmental Interview (PDI; Aber et al., 1985), bağlanma stillerini belirlemek için The Experiences in Close Relationships Inventory (ECR- R; Brennan et al., 1998) kullanılmıştır. Çocuk katılımcılar bağlanma stillerini belirlemek içinse Attachment Doll Story Completion Task (ASCT; Bretherton et al., 1990) ve Kerns Security Scale (Kerns et al., 1996) uygulanmıştır. Nitel kısımda ise anneler ile yapılan PDI görüşmeleri ve çocukların ASCT hikayeleri tematik olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, bütün katılımcıların her iki çocuklarına yönelik zihinselleştirme kapasitelerinin aynı düzeyde ve düşük olduğunu göstermiştir. Nitel kısımda annelerin deneyimleri dört ana tema altında toplanmıştır: Semptomatik çocukla mücadele etme, Kardeşleri kıyaslama, Yoğun duygular deneyimleme ve Çocuğu kendine benzetme. Anneler terapiye yönlendiren çocuklarını daha kırılgan olarak tanımlarken, terapiye yönlendirilmeyen çocuklarını çok daha güçlü olarak betimlemiştir. Diğer yandan kardeşlerin anne temsilleri arasında da farklılıklar bulunmuştur. Çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the representations of the mothers who have a child with symptoms that was brought to psychotherapy and a sibling who was not referred. It was expected that there would be differences in terms of both mothers' capacity to reflect about these children (operationalized as reflective function (RF)) and also the content of the mothers' representations would differ amongst the two siblings. The second aim was to investigate the representations of the referred and non-referred siblings towards their mothers in terms of their attachment security (working models of the mother) and also analyze the content of the representations. In order to fulfill these aims, six mothers and their two children were included in this study. Both qualitative and quantitative methods were used. In quantitative part, attachment classifications and maternal reflective functioning scores were measured by the help of Parental Developmental Interview (PDI; Aber et al., 1985), The Experiences in Close Relationships Inventory (ECR- R; Brennan et al., 1998), Attachment Doll Story Completion Task (ASCT; Bretherton et al., 1990) and Kerns Security Scale (Kerns et al., 1996). In the qualitative section, PDI and ASCT narratives were thematically analyzed to investigate the content of the representations of the mother-child dyads. Results of the study indicated that all participants' maternal reflective functioning capacities for their both referred and non-referred children were in the similar range and low. In qualitative part, four main themes emerged: Struggles of the symptomatic child (especially in terms of academic problems, social relationships and conflict with their mothers), Comparison with the sibling (in terms of their maturity level, birth order position and alliance with their parents), Experiencing intense emotions (such as mothers' anger, constant effort, need for help, quilt and sadness) and She/he is just like me (especially intergenerational transmission of sibling rivalry and conflictual relationship with mother). Result showed that mothers had a tendency to see non-referred children as more powerful while they thought that referred children were more fragile. As expected siblings' maternal attachment representations was discordant. Implications are discussed.