Otel işletmelerinde kurumsal itibarın çalışanların örgütsel bağlılığına ve çalışan performansına etkisi
The impact of the corporate reputation on employees' organizational commitment and employee performance in hotel businesses
  1. Tez No: 509727
  2. Yazar: NİHAT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde kurumsal itibarın çalışanların örgütsel bağlılığına ve çalışan performansına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma keşfetmeye dayalı durum çalışması deseninde ve tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 15 farklı Accor ve Hilton grubu otel işletmesinde çalışmakta olan çalışanlar arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 262 otel çalışanı oluşturmuştur. Araştırmanın temel veri toplama aracı; demografik bilgiler bölümü, kurumsal itibar ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve çalışan performansı ölçeğini içinde barındıran ve yapılandırılmış özellik gösteren ankettir. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde anlam çıkarıcı ve tanımlayıcı istatistik metotlarından faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların kurumsal itibar algılarının %81, örgütsel bağlılıklarının %65, çalışan performansı algılarının %82 olduğu görülmüştür. Kurumsal itibar, medeni duruma göre evliler lehine olmak üzere ve örgütsel bağlılık, sektörde çalışma süresine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Genel olarak çalışma hayatının ilk 6 yılındaki örgütsel bağlılık sonraki yıllarda anlamlı olarak azalmakta ve dalgalı bir seyir izlemektedir. Ayrıca, kurumsal itibar ile örgütsel bağlılık arasında ve kurumsal itibar ile çalışan performansı arasında sırasıyla 0,74 ve 0,72 oranlarında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla, otel işletmelerinde kurumsal itibarın çalışanların örgütsel bağlılık ve performanslarını yüksek düzeyde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of corporate reputation on the organizational commitment and performance of employees in hotel businesses. For this purpose, a research was carried out in the screening model and exploratory case study pattern. The sample of the research consisted of 262 hotel employees who were selected from 15 different Accor and Hilton groups by simple random sampling method. The basic data collection tool of the research; demographic information section, and the scales of corporate reputation, organizational commitment and occupational performance. In the analysis, descriptive and meaningful statistical methods were applied by using SPSS 24.0 package program. As a result of the study, it was seen that participants had 81% of organizational reputation, 65% of organizational commitment, and 82% of occupational performance perceptions. Institutional reputation, showed significant difference according to marital status, and organizational commitment showed significant difference according to duration of employment in the sector. It was also found that there was a high positive correlation between organizational reputation and organizational commitment, and between organizational reputation and occupational performance at ratios of 0.74 and 0.72, respectively. This result showed that corporate reputation in hotel business have a high level of effect on organizational commitment and performance.