Aspendos'un Aphrodite Kastnietis Kültü
Aphrodite Kastnietis cult of Aspendos
  1. Tez No: 510163
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Aspendos, günümüzde Antalya'da Serik ilçesi, Belkıs mahallesi içerisinde, Antik Dönem'de Pamphylia Bölgesi'nde bulunan bir kenttir. Aphrodite Kastnietis kültü, Kallimachos, Strabon gibi antik yazarlardan öğrenildiği kadarıyla ve Kallimachos'un anlattığı hikaye ile bağlantılı olabileceği düşünülen drachmiler sayesinde muhtemelen kentin MÖ 5. yy'da kuruluşundan itibaren bilinen Hellenleştirilmiş ismi ile tanınmıştır. Erken Roma yıllarına ait bir sunak üzerinde tanrıçanın ismi“Aphroditai Kastnietides”olarak çoğul gözükmektedir. Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar kültün herhangi bir tasviri bulunmamaktadır. İlk defa Augustus Dönemi'nde sikkeler üzerinde kültün yan yana gösterilmiş tasvirleri gözükmektedir. Gallienus Dönemi'ne kadar tasvirler görülmeye devam etmiştir. Çalışmada sadece sikkeler üzerinde gözüken tasvirler için kronolojik bir katalog oluşturulmuştur. Bu katalog üzerinden ikiz kültün tipolojisi yapılmış olup toplamla 17 farklı tip ortaya çıkarılmıştır. Daha sonraki bölümlerde, 92 sikke üzerinden yapılan bu tipolojiden yararlanılarak ikiz kültün ikonografik ve kronolojik değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bölümlerde kültün Anadolu kültleri ile özellikle ikonografik olarak benzerlik ve farklılıklarına yer verilmiştir. Aphrodite Kastnietis tasvirlerinin sadece sikkeler üzerinde görülmesinden dolayı sikkelerin kalıp incelemeleri yapılmıştır. Bu sayede hem kült ikonografisinin tarihlenmesi daha net verilmeye çalışılmış, hem de özellikle analiz bölümünde sikkekült ilişkisi irdelenmiştir. Aphrodite Kastnietis üzerine şimdiye kadar bu kadar ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Aspendos kazılarında, bu çalışmadan elde edilen bilgiler ve tahminler doğrultusunda eksik kalan argümanların tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca bu kült çalışmasının diğer Pamphylia kültleri üzerine çalışanlar için yardımcı bir kaynak olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aspendos is an ancient city which was located in the Pamphylia region in ancient times, and is located in the Belkis-Serik region of Antalya. It is known from the writings of Kallimachos and Strabon, and also drachmis that connected to Kallimachos' story that the Aphrodite Kasnietis cult had been known to be present there with another by the name of Helen from 5 BC. The name of the goddess is written as“Aphroditai Kastnietides”on an altar belonging to the earlier Roman Period. There was no description of the goddess or cult until the Roman Empire Period. During the period of the Emperor Augustus, is the first time that descriptions mentioning the goddess and cult were found on coins, and these inscriptions continued to be in use until the period of Gallienus. In this study a catalogue was created to cover only the inscriptions found on coins. The typologies of the twin cult can be found in this catalogue, where a total of 17 different types are described. In the following sections, iconographic and chronological reviews of the twin cult are made utlising this typology. The typology was formulated following analysis of 92 coins. In these sections, the similarities and differences between this particular cult and Anatolian cults, especially iconographically, are examined. Since the descriptions of the Aphrodite Kastnietis are only seen on the coins, the moulds of the coins have also been inspected. Thus, the aim is to attempt to provide a clearer date of the cult, and furthermore, the relationship between the cult and coins. Aphrodite Kastnietis has previously been studied in scant detail. Missing data in the formulation of the presented arguments is most likely related to the fact that excavations at Aspendos are still ongoing. Once the excavations are completed and we obtain a greater volume of data, these 'missing pieces' of information should be present. It is anticipated that this study of the cult will be a helpful resource for those working on other Pamphylian cults.