Sinemada oryantalizm ve oksidentalizm Ang Lee filmleri incelemesi
Orientalism and oxidentalism in cinema analyzing Ang Lee films
- Tez No: 509765
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez Doğu ve Batı kültürleri arasındaki çatışma, uyuşmazlık ve zıtlık gibi ifade edilegelen olguların Ang Lee filmlerinde nasıl ortaya konduğunu sorun olarak görüp, Bu soruna yanıt verebilmek için Doğu ve Batı kültürleri arasındaki çatışmaya yönelik düşüncesinin filmin teknik boyutuna aktarışı; Doğu ve Batı kültürleri arasındaki farkı, bir sosyal eleştiri olarak ortaya koyuşu; Doğu ve Batı kültürleri arasındaki farkı estetiğe yönelik kodlarla ortaya koyuşu; Doğu Ve Batı kültür çatışmaların içerik açısıdan sunduğu çözüm önerisi; Doğu Ve Batı kültür çatışmaların biçim açısıdan sunduğu çözüm önerisi başlıkları amaç olarak edilmiştir. Sosyal eleştiri açısından Çin aile tarzı ve Batı aile tarzı, ataerkillik ve güç Standartı; fedakar kadın imgesi; eşcinsellik ve insanın doğasındaki— YinYang; mantık ve duyarlı duygu çatışması; Geleneksel ve modern kültürel çatışması; Erkek ve kadın kişilik çatışması konularını tartışmayı bu sorunun çözümlenmesinde hedef olarak görülmüştür. Tezde betimsel analız araştırma yöntemi Oryantalizm, Oksidentalizm, kültür kavramlarından yola çıkıp kültür Endüstrisi kurama bağlı olarak geliştirilmiştir. Sonuçta Doğu ve Batı, geleneksel ve modern, mantık ve duyarlık arasındaki çatışmaları kültürel sembollarla sosyal toplumu oluşturan birey-toplum, bireyaile, eril-dişil ve bunlar arasındaki ilişkiye çarpışma estetiğiyle ortaya koyduğu ve bunlar arasındaki çatışmayı yeniden barışma yada yeniden uzlaşma yoluyla çözdüğü sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the facts that have been defined as contrast, disaccord, and conflict between eastern and western cultures and these facts' presentation in Ang Lee movies. In order to find resolution to the questions presented, the thesis studies Ang Lee's views on the conflict between eastern and western cultures reflected upon his movies' technical aspects; his demonstration of the difference between eastern and western cultures as a social criticism, and as codes about aesthetics; his propositions for resolution to the conflict between eastern and western cultures, as represented in his movies' contents, and his directing style. In order for the resolution of the main question, the thesis aims to discuss the topics of the Chinese and the Western family types as a social criticism, patriarchy and power standard, selfless woman image, homosexuality and YinYang within human nature, conflict between reason and sensibility, cultural clash between traditionalism and modernism, male and female character conflicts. In the thesis, descriptive analysis research method was developed based on cultural concepts of Orientalism and Occidentalism and adhering to culture industry theory. As a result, conflicts between East and West, traditional and modern, reason and sensibility were presented by cultural symbols and the concepts that build up the society such as individual-society, individual-family, male-female were presented by conflict aesthetics, and the conflict between them was resolved with the method of making peace or making a compromise, was reached as a conclusion.