Porsuk Çayı'nın su kalite indekslerine göre değerlendirilmesi ve baraj gölü trofik seviyesinin belirlenmesi
Assessment of Porsuk Stream according to water quality indexes and determination of dam lake trophic level
- Tez No: 509764
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tüm canlıların hayatta kalmaları için mutlak gerekli ve en önemli doğal kaynak olan suyun günümüz şartlarında kullanılabilen miktarı oldukça azalmıştır. Son yıllarda nüfus, sanayileşme ve kentleşmenin hızla artması ile birlikte atıksuların arıtılmadan su kaynaklarına verilmesi, tarımda kullanılan gübre ve tarım ilaçlarının su kaynaklarına karışması ve su tüketiminin artması sonucunda akarsularda, göl ve denizlerdeki su kalitesindeki değişimin incelenmesi oldukça önem kazanmıştır. Sularda bazı parametrelerinin izlenmesi ile su kalite indeksleri ortaya konulmuştur. En yaygın kullanılan ve en çok bilinen su kalite indeksi Ulusal Sanitasyon Vakfı Su Kalitesi İndeksi (NSFWQI)'dir. Sulardan elde edilen veriler ışığında su kalite sınıflandırması yapılmakta ve mevcut duruma göre geleceğe yönelik çözümler üretilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de oldukça yeni ele alınmaya başlanılan ve Porsuk Çayı'nda ilk kez araştırılan su kalite indeksine bağlı su kalite sınıflarının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Porsuk Çayı'nın kaynağından Sakarya Nehri ile birleştiği yere kadar seçilen istasyonlardan alınan su örneklerinde; sıcaklık (yüzey ve dip sıcaklık farkı), pH, bulanıklık, fekal koliform (En Muhtemel Sayı Yöntemi), çözünmüş oksijen, biyokimyasal oksijen ihtiyacı, toplam fosfat ve toplam nitrat analizleri yapılmış ve NSFWQI (Ulusal Sanitasyon Vakfı Su Kalitesi İndeksi)'ne göre su kalite sınıfları belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, günümüzde oldukça önemli araştırma konularından birisi olan göllerde trofik seviyeninin saptanması çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlı Porsuk Baraj Gölü'nün trofik seviyesi de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is the most comon source of living organisims taht is found naturally on earth. The available amount of water sources that is important for living organisims are greatly diminished. In recent years, with the increasing the population, industrialization and urbanization, giving the watewater treatment without water supply, increasing consumption of water and using the containing fertilizer and pesticides in agriculture became important to examine the changes water quality. Water quality indexes are appeared with the monitoring of the water quality parameters. The most commonly used and most well known water quality index is National Sanitation Foundation Water Quality Index (NSFWQ). The water quality classification made in light of the obtained datas and solutions are developed fort he future based on the current situations. In this studty, the water samples are taken the selected stations where the source of Porsuk Dam Lake and Porsuk Stream until the join up the Sakarya River and temperature(surface and bottom temperature difference), pH, fecal koliform (Most Probable Number Method), dissolved oxygen, biochemical oxygen demand, total phosphate and total nitrate analsis are conducted. The water quality classes are determined according to NSFWQ (National Sanitation Foundation Water Quality Index). The trophic level of Porsuk Dam Lake are determined.