The return of the meskhetian Turks to Republic of georgia under the return act
  1. Tez No: 509819
  2. Yazar: EDA ALPBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR BUMİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çoğunluğunu Ahıska Türklerinin oluşturduğu, içinde az sayıda Kürt ve Hemşin'in de bulunduğu, Ahıska Türkleri kimliği ile nitelendirilen topluluk, anavatanları olan Ahıska Bölgesinden 1944'te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde herhangi bir sebep gösterilmeksizin sürgün edilmiştir. Sürgünde son derece zor koşullarda hayatlarını sürdürmelerine rağmen zamanla özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Bununla birlikte Ahıska Türklerinin anavatanlarına dönüşü çeşitli girişimlere rağmen mümkün olamamıştır. Ahıska Türkleri günümüzde aralarında Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin olduğu çeşitli devletlerde yaşamaktadırlar. SSCB' nin 1991'de dağılmasından sonra Ahıska Türklerinin anavatanları Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalmıştır. Gürcistan'ın Avrupa Konseyi'ne üyeliği çerçevesinde Ahıska Türklerinin anavatanlarına dönüşü tekrar gündeme gelmiş ve Gürcistan, dönüşü gerçekleştirme yükümlülüğü altına girmiştir. Gürcistan, geri dönüşü gerçekleştirmek için bir yasa ve bu yasanın uygulanması için kararnameler çıkartmıştır. Buna rağmen Gürcistan geri dönüşü gerçekleştirmeye hiçbir zaman istekli olmamış, yasaya ve kararnamelere de geri dönüşü zorlaştıracak hükümler koymuştur. Avrupa Konseyi de Ahıska Türklerinin geri dönüş sürecinde etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
The group characterised under the identity of Ahiskan Turks where the Ahiskan Turks comprise the majority of this group, including a small number of Kurds and Hemşins, were exiled from theirm homeland to different parts of the country in 1944 during the period of the Soviet Socialist Republics without any specific reason. Their homeland is called Ahiska region where is now in the Republic of Georgia. Even though they have been maintained their lives under the regime of martial law and rigor conditions, Ahiskan Turks have liberated over time. However return to their homeland, has not been possible despite various initiatives. At the present time, Ahiskan Turks live in various countries including Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Turkmenistan, Kazakhstan and USA. After the collapse of the USSR in 1991, the homeland of the Ahiskan Turks remained within the borders of the Republic of Georgia. The return of this community which had been detached from its homelands once again came to the force in the membership of Georgia to the Council of Europe and Georgia has been under the obligation to perform their return as a condition of EC membership. Georgia has issued a law to ensure the return of Ahiskali Turks to the country and has made various regulations for the implementation of this law. Georgia has issued a law to implement the return and decrees for the implementation of this law. Nevertheless, Georgia has never been willing to perform the return and has made provisions of law and decrees that will make difficult the return. The Council of Europe has not been effective in the process of Ahiska Turk's return.