Yunusların, uzatma ağlarına ve bu ağlarda yakalanan balıklara verdiği zararların azaltılmasında akustik pinger kullanımı
Use of acoustic pingers to reduce damage to dolphins gillnets and fish caught in these nets
- Tez No: 509820
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Mayıs 2015 - Şubat 2017 tarihleri arasında Güney Doğu Karadeniz'in Ünye/Ordu kıyılarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, galsama ağlarına ve galsama ağlarında yakalanan balıklara yunuslar tarafından verilen zararların (depredesyon) azaltılmasında pingerlerin etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, benzer özelliklerde iki ağ grubu oluşturulmuştur. Gruplardan birisine pingerler monte edilmiş (aktif grup), diğeri ise pingersiz (kontrol grubu) kullanılmıştır.Kullanılan pingerler (yunus kovucular), Future Oceans (70 kHz)'dır. Gerçekleştirilen 65 denemenin sadece 3'ünde yunuslarla etkileşim tespit edilmiştir.Yunusların neden olduğu delikler, ağ üzerindeki filizlenme şeklindeki karakteristik parçalanma ve balıkçı gözlemleri ile belirlenmiştir. Pingerli ağlarda tespit edilen zarar, kontrolağlarına göre % 36.3 daha azdı.Diğer taraftan, mezgit ağlarında pinger kullanımının mezgit balığı av miktarı üzerinde olumsuz etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.Mezgit balığı birim çabadaki av miktarı (CPUE) pingerli ağlarda 2.01±0.23 kg/km.h, kontrol ağlarında ise 1.97±0.24 kg/km.h olarak hesaplanmıştır (P>0.05).Sonuç olarak, küçük ölçekli balıkçılıkta bu özellikteki pingerlerin bölgede kullanımı masraflı ve gereksizdir.Ancak yine de, Karadeniz'de kullanılacak pinger özelliklerinin, coğrafik konumlara ve yunus türlerine göre de araştırılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted at the Unye/Ordu coasts of the south-eastern Black Sea, from May 2015 and February 2017. The purpose of the study was to investigate the effect of the use of pingers in reducing the damage inflicted by the dolphins to the gillnets and to the fish caught in the gillnets. For this purpose, two gillnet groups were formed which have similar characteristics. One of the groups was with pingers (active group), the other was without pinger (control group). The used pingers (dolphin repellents) were Future Oceans (70 kHz). Only 3 out of 65 experiments were determined interaction with dolphins. The holes caused by the dolphins are characterized by characteristic fragmentation in the sprouting form on the net and by fishermen observations. The damage on the gillnets with pinger was 36.3% less than that on the gillnets without pinger. The holes caused by the dolphins are characterized by characteristic fragmentation in the sprouting form on the net and by fishermen observations. The other hand, it has been determined that the use of pinger in the whiting gillnets does not affect the catch amount for whiting fishing. The catch per unit effort (CPUE) of whiting was calculated as 2.01±0.23 kg/km.h for the active gillnets and 1.97±0.24 kg/km.h for the control gillnets(P>0.05).As a result, in small-scale fishing, the use of this pinger in the region is costly and unnecessary. However, it is still useful to investigate the features of the pinger that will be used in the Black Sea according to geographical location and dolphin species.