Hydrodynamic and water quaility modelling of Gemlik bay
  1. Tez No: 50983
  2. Yazar: DUYGU AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Gemlik Körfezi akıntı ve kirlilik konsantrasyonlarının hesaplanması için iki boyutlu, iki katmanlı, düşey eksende entegre edilmiş nümerik bir model kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı körfez civarindaki bir endüstriyel kuruluş atıklarının su kalitesini ne ölçüde etkileyeceğini belirlemektir. Düşey eksende entegre edilmiş akınti denklemleri yeni geliştirilmiş belirtik bir sonlu farklar yöntemiyle çözülmüştür. Düşey eksende entegre edilmiş türbülant diffüzyon denklemleri İ6e basit bir ileri zaman, merkezi uzay, sonlu farklar yöntemiyle çözülmüştür. Düşey eksende entegre edilmiş akıntı hızı dağılım sonuçları geçmiş ölçümlerle karsılastırılmistir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT A two-dimensional, two layer, depth-averaged numerical model has been used to represent velocity fields and pollutant concentrations in Gemlik Bay. The object of ^ this study was to determine the extent of deterioration of water quality due to effluents from an industrial plant around the bay.. The vertically integrated equations of flow for both layers have been solved by a newly developed explicit finite difference scheme. The vertically integrated equation of turbulent diffusion has been solved by a simple forward-time, centered space explicit finite difference representation. Predictions for the vertically integrated velocity distributions have been compared with measurroents made in past field surveys.