Adsorption prototype studies for oil detergent wastewaters
  1. Tez No: 50982
  2. Yazar: NEDA HOMSİ
  3. Danışmanlar: DR. NECİP HARFOUCHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Prototip çalışmalar atık sulardan yağ ve deterjanların arıtılmasında aktif karbon adsorps iyonunun etkili olduğunu göstermiştir. Kullanılan atık su. tipik pilot su arıtma tesislerinde bulunabilecek, birbirine yakın konsantrasyonlarda yüzey aktif maddelerden (LAS) ve yağdan oluşan sentetik bir karışımdır. Toz halinde ve granüler aktif karbon ve talk için Freundlich Isotherm denklemlerini ç tespit etmek için kesikli (batch) çalışmalar yapılmıştır. En uygun LAS giderme kapasi tesi toz halinde aktif karbonla elde edilmiştir. 3 Pilot ölçüdeki karbon kolonlarında 0.065 m /saat surekli-akış deneyleri yapılmıştır. Farkli yatak derinlikler inde LAS için“Breakthrough”eğrileri belirlendi. Sistemin teyoretik karbon derinliği, adsorps iyon kapasitesi ve hız sabiti Bohart-Adams denklemi ile hesaplanmıştır. Dizayn hesaplamaları gerçek boyutlarda bir karbon adsorpsiyon ünitesi tam gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Prototype studies demonstrated the effectiveness of activated carbon adsorption in the removal of oil and deter gents from wastewater. The wastewater used was a synthetic medium composed of similar concentrations of anionic surfac tants (LAS) and oil as those found in typical influents of pilot wastewater reclamation plants. Batch studies were conducted to establish the Freund- 1 i ch isotherm equations for powdered and granular activated carbon, and talc. Optimum removal efficiency of LAS was obtained with powdered activated carbon. Continuous -flow tests were conducted on pilot scale 3 carbon columns at a flowrate of 0.065 m /hour. Breakthrough curves for LAS at different bed depths were determined. The Bohart-Adams equation was applied to establish the theoretical carbon depth, adsorptive capacity and rate constant of the system. Design calculations were made for a full-scale carbon adsorption unit.