The reactions of potential organic pollutants with aquesosus chlorine
- Tez No: 50984
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKNUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
V ÖZET Bu calışmada içme ve kullanma sularında doğal olarak bulunan veya çeşitli yollarla karışabilecek organik bileşiklerin suya dezenfekte amacıyla ilave edilen klor ile yaptigi reaksiyonlar incelenmiştir. Ar ornat i k yap i ya sahip bileşiklerde halkadaki elektron yoğunluğunun artmasiyla klor ile olan reaksiyonun hâzinin ar ttigi gözlenmiştir. Ayraca cali si lan organik bileşiklerden yapisinda aktif metil ve metilen bulunan kirleticilerin su klorlaması şartlarında kloroform çıkışına neden oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the reactions of organic compounds with chlorine which is added to water for disinfection purposes are investigated. It has been observed that the reaction rate of the compound with aqueous chlorine increases when the electron density of the aromatic ring increases. Production of chloroform was observed from the reaction of chlorine with organics which contain an active methyl or methylene in their structures.