Doğal organik maddelerin adsorpsiyonu yöntemi ile giderimi
Removal of naturel organic matter by means of adsorption
  1. Tez No: 238676
  2. Yazar: GÜLŞEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında giderilmesi amaçlanan hümik maddeler, sularda bulunan doğal kaynaklı, çözünmüş organik maddeler olup önemli bir su kirleticisidir. Sularda renk ve koku problemlerine sebep oldukları gibi, suların dezenfeksiyonu sırasında, klor varlığında, kanserojen olarak bilinen trihalometanları oluşturur. Doğal organik maddelerin klor ile reaksiyonu sonucu oluşan, insan sağlığını riske sokabilecek bu zararlı bileşikler, mühendislik alanında tanımlanmış birçok arıtım metodu ile giderilmeye çalışılmıştır. Söz konusu kirleticilerin bertarafının en ekonomik yöntemlerle yapılması önem arz etmektedir. Bu amaçla, organik madde gideriminde öne çıkan proses adsorpsiyon mekanizmasıdır. Bu arıtım yönteminde ise kullanılan adsorbentin giderim verimi ve tekrar kullanımı prosesin verimi ve kullanılabilirliği açısından önemlidir. Diatomitin ucuz ve kolay temin edilebilmesi de adsorbent olarak tercih edilemesini kolaylaştırmaktadır.Bu çalışmada kullanılan adsorbent ile elde edilen giderim verim %72'dir. Literatürde yapılmış olan benzer çalışmalarda, aktif karbon kullanılarak elde edilen giderim verimleri ile bu çalışmada elde edilen veriler kıyaslandığında verimlerin birbirine yakın değerlerde olduğu gözlenmiştir. Dolayısıyla, sularda rastlanan doğal organik maddelerin gideriminde diatomitin etkin bir adsorbent madde olduğu bu tez çalışmasında ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, humic substances, which are aimed to be removed from aquatic solutions, are important pollutants from natural sources in the form of dissolved organic matters. Apart from causing color and odor problems, humic substances have an important role in the formation of trihalomethanes during chlorine disinfection. These compounds, which are potential health risks, are formed as a result of the reaction of natural organic matters with chlorine, and therefore they should be removed from aqueous solutions by means of various advanced treatment methods. It is important that the treatment of these humic substances should be performed in the most economic way possible. For this purpose, adsorption mechanism could be used effectively. The efficiency of the adsorbents used and their reuse capacity is one of the most important factors from the point of applicability of this adsorption process. Easy and relatively cheaper supply of diatomite ensures them to be prefered as efficient adsobents.The removal efficiency reached within this study was found to be 72%. Similar studies carried out in the literature have shown that quite close results to those with activated carbon could be obtained using diatomite. Therefore, in this thesis, diatomite can be used as an effective adsorbent in the removal of humic substances found in aquatic solutions.