Örnek hastane projesi ile alçak gerilimde enerji otomasyonun uygulanması
Application of the low-voltage power automation in sample hospital project
  1. Tez No: 509854
  2. Yazar: ÖZGÜR MERCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Hastane) elektrik besleme şebekesinde bulunan 1000KVA'lık kendinden ikazlı, fırçasız 231/400 V nötr dışarda içten yanmalı dizel motorlu 7 adet jeneratörlerin, elektrik kesintilerinde otomatik devreye alınacak şekilde, senkronize edilip şebekeye akuple edilmeleri sağlanmıştır. Hastane kesintisiz elektrik enerjisi ile çalışacak hale getirilmiştir. Ayrıca elektrik kesilmese de, belirlenen toleransları aşan şebeke dalgalanmaları meydana geldiğinde uygulanan bu sistem devreye girerek, elektrik şebeke parametrelerini Hastane için olması gereken değerlere getirmektedir. Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi orta gerilim dağıtım sitemini, jeneratör sistemleri ve AG verilerinin ( Alçak Gerilim, frekans ve reaktif güç ) izlenmesi PLC kontrollü SCADA sistemi tarafından yapılmıştır. Jeneratörlerin, arıza yedekli, eş yaşlandırma, kuplaj şalterinin kontrolü ve yük atma işlemi bu kontrol sistemiyle yapılmıştır. Şebeke ile Jeneratörler arasındaki senkronizasyon işlemleri Bölüm 2'de ayrıntılı olarak anlatılan senkronizasyon cihazları ile sağlanmıştır. İlgili sistem, SCADA ile hem uzaktan izlenebilme olanağı getirmiş hem de teknisyen hataları minimuma indirgemiştir. Böylece dağıtım sisteminde ve AG sisteminde meydana gelen arızaların oluşma zamanları, sıklıkları ve biçimleri anlık olarak kontrol odasında bulunan SACADA ekranından izlenebildiği gibi geçmişe dönük raporlama ve grafiksel akışları da arıza için önlem alınması ve giderilmesi açısından avantaj sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, seven generators with 1000KVA self-excited, brushless 231/400 V internal combustion diesel engine located as electricity supplier of Trakya University Hospital is synchronized and will be plug in when general network will cut off. Futhermore, despite general electrical system power is not cut off, when the mains fluctuations will be out of allowed limits this system would transfer the load on to itself then contınue to work with the required value for the hospital equipments until system turns to normal paremeters. Thus, it provides a sustainable energy in the system. Monitoring of medium voltage distribution system, generator systems and system data (Medium Voltage, Low Voltage, frequency and reactive power) of Trakya University Health Application and Research Center was monitored and controlled by SCADA with the help of the PLC control. Generator, fault backup, co-aging, control of coupling circuit breaker and load disposal (unloading) and load sharing are done with this control system. Synchronization between the network and the generators is provided by the synchronization devices described in detail in chapter 2. with the SCADA system, the system can be remotely monitored so the technician faults reduced to a minimum. Thus, the occurrence times, periods and formats of faults occurring in the distribution system and the LV system can be monitored instantaneously from the screen, and historical reporting and graphical diagrams have also been found to provide advantages in terms of preventing and eliminating the failures.