Rusya Federasyonu'nun örnek vaka analizleriyle yeni nesil savaşın incelenmesi
Examination of new generation warfare by case studies of Russian Federation
- Tez No: 509853
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Soğuk Savaş'tan sonra gündeme gelen ve savaşı nesillere ayırarak inceleyen yeni nesil ya da dördüncü nesil savaş tezi, özellikle Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesiyle daha fazla çalışılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda savaşın geçirdiği evrimi ve Rusya'nın yeni nesil savaş düşüncesinin oluşumu ve pratiğini anlamak, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada iki araştırma sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Bunlardan birincisi, savaşın evrim süreci ve günümüzdeki savaşların karakteristik özelliklerinin belirlenmesine yöneliktir. İkincisi ise, Rusya'nın yeni nesil savaş düşüncesini benimseyip benimsemediği sorunu üzerine odaklanacaktır. İkinci araştırma sorusunun cevaplanmasında Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un 2013 yılında yayımlanan makalesi ve 2014 Rusya Askeri Doktrini belgesi yeni nesil savaş yazınındaki yazarların çalışmalarıyla karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Son olarak ise, Rusya'nın seçilen üç örnek olayı üzerinden yeni nesil savaş düşüncesini pratiğe nasıl dönüştürdüğü incelenmeye çalışılmıştır. Bu noktada askeri reformu başlatan 2008 Gürcistan savaşı, 2014 Ukrayna krizi bağlamında gelişen Kırım'ın ilhakı ve Donbas bölgesinde devam eden çatışmalar ve son olarak Rusya'nın Suriye iç savaşına müdahil olması seçilen üç örnek olaydır.
Özet (Çeviri)
New generation or fourth generation war thesis, which was first studied after the Cold War, has begun to be studied more particularly after the annexation of Crimea by Russia. In this respect, the aim of this thesis is to understand the evolution of war and the formation and practice of Russia's new generation war thought. For this aim, two research questions are tried to be answered. The first one is to determine the evolution of war and the characteristic features of current military conflicts. The second one will focus on the question of whether Russia is adopting a new generation war thought or not. In this respect, Russian General, the current Chief of the General Staff of the Armed Forces of Russia, Valery Gerasimov's article, published in 2013, and Russian Military Doctrine in 2014 will be analyzed comparatively with the work of the authors of new generation warfare literature. Finally, it has been examined via three selected case studies that how Russia has transformed the idea of new generation war into practice. Russia – Georgia war in 2008, Russia – Ukraine crisis in 2014 which caused the annexation of Crimea and ongoing conflict in the region of Donbas, and Russia's intervene in Syrian civil war are selected as case studies.