Dağıtık mimari temelli promosyon motoru uygulamasının geliştirilmesi
Development of distributed architecture based promotion engine application
  1. Tez No: 509876
  2. Yazar: ŞAFAK MIHCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Artmakta olan veriler ve kullanıcı sayıları, günümüz bilgi teknolojileri alanında, köklü değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Hizmet sağlayıcıları, günümüz şartlarına uyum sağlamak için ölçeklenebilir, performansı yüksek sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Dağıtık yapılar, söz konusu bu ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilecek en ekonomik çözümlerden biri olarak gösterilebilir. Java tabanlı dağıtık çatı çözümleri bu noktada büyük önem teşkil etmektedir. İkinci bölümde, dağıtık sistem yapıları teorik olarak incelenip, dağıtık bir sistemde olması gereken temel özellikler vurgulanmıştır. Dağıtık yapıların ihtiyaç duyabileceği gereksinimler üzerinde durularak, dağıtık bir mimari oluşturma evresinde, tasarım aşamasının önemi belirlenmiştir. Dağıtık yapılar, temel yapısal özelliklerine göre çeşitlendirilerek, farklı dağıtık yapı kavramları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dağıtık yapılar ve Java programlama dili ilişkisi açıklanarak, dağıtık yapılı uygulamalarda yaygın bir şekilde kullanılan, Java tabanlı dağıtık sistem çatı çözümleri incelenmiştir. Çatı uygulama çözümlerinin değerlendirilmesi sonucunda, promosyon uygulaması örneğinde, Hazelcast çatı çözümünün kullanılmasına karar verilmiştir. Dördüncü bölümde, Hazelcast uygulama çatı çözümünden yararlanılarak, kullanıcılarına, gerçek zamanlı promosyon verme esnekliği sunan, ölçeklenebilir, bir promosyon motoru uygulama örneğinin tasarım, modelleme ve geliştirme aşamaları işlenmiştir. Promosyon motoru mimari yapısında belirtilen uygulama modüllerinin, görev ve tanımları açıklanmıştır. İş akış modelinde gösterilen her bir birimin yapısal işleyişi incelenmiş ve gerekli performans ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently information technologies are subject to radical changes due to the growing number of users and increasing amount of data. In order to fulfill today's requirements, service providers need scalable, high performance systems. Distributed structures can be realized as one of the most cost-effective solutions that can meet these requirements. Therefore, java based distributed framework solutions are of great importance. In the second part, the distributed systems are examined theoretically and an emphasis is given on the essential basic features of a distributed system. The requirements of distributed structures are defined, and the importance of the design phase in establishing a distributed structure, is explained. Distributed structures are diversified according to their basic structural characteristics and different distributed structure concepts are examined as well. In the third part, the association between distributed architectures and java programming language is explained and java based distributed system framework solutions that are often used in distributed applications have been examined. As a result of the evaluation of the framework application solutions, Hazelcast framework solution has been designated to be utilized in promotion application case. In the fourth part, the design, modeling and development stages of a scalable, promotional engine application example that can provide the flexibility to offer real-time promotions have been processed by means of Hazelcast framework. The tasks and definitions of the application modules specified in the promotional engine architecture are also explained. In conclusion, the structural behavior of each unit shown in the workflow model was examined and essential performance measurements were executed.