Water quality modelling of the Meriç river
- Tez No: 50997
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Meriç Havzası boyunca akmakta olan Meriç Nehri ülkemizdeki diğer nehirlerle karşılaştırıldığında oldukça temiz bir nehir olarak görülmektedir. Ancak çevrede her geçen gün hızla artmakta olan endüstriyel aktiviteler Meriç Havzası 'nda önemli bir kirlilik potansiyeli yaratmakta ve Meriç Nehri için büyük bir risk olmaktadır. Bu çalışmada kirlilik parametreleri, hava sıcaklığı ve yağış gibi hava koşullarıyla ilgili bilgiler ve nehir rejimi verileri Devlet Su İşleri ve Elektrik işleri Etüt Dairesinden elde edilerek incelenmiştir. Su kirliliğinin bilinen parametrelerinden çözünmüş oksijen derişimi ve biolojik oksijen ihtiyacı derişimi klasik Streeter-Phelps denklemi kullanılarak Meriç Nehri için geliştirilmiştir. Streeter-Phelps denklemi“sonlu değişkenler”metoduyla açılmış,“iki aşamalı eksplisit”metoduyla integrali alınmış ve parametreler uygulanmıştır. GWBASIC lisanıyla yazılan programdan belli bir mevsim için elde edilen sonuçlar ve aynı döneme denk gelen ölçüm sonuçları aynı grafik üzerinde gösterilerek korolasyonun daha iyi izlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca program, her bir nehir segmentine BOD ve DO derişimi şeklinde girecek kirlilik yükünün etkisini de hesaplayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The Meriç Basin through which the Meriç River flows and is comparatively clean at the present time, is being polluted by anthropogenic activities by the developing industries that increase the risk of pollution around the area. In this study, data on pollution parameters, climatic conditions, such as air temperature, rain fall, etc., and stream regimes obtained from the government institutions, namely D.S.I and E.Î.E. were examined. By using the classical Streeter and Phelps Equation, the modelling of dissolved oxygen and biochemical oxygen demand- as known measures of water pollution has been developed for the Meriç River. The parameters are applied to the model in which the Streeter and Phelps Equation is approximated in a“finite difference”form and integrated by so-called“two steps explicit method”. The model which is developed in GWBASIC, accepts inputs from specific reaches throughout the river. By using this computer program, BOD and DO concentrations can be calculated for every reach of the river.