The predicted environmental distribution of slected slame retardant chemicals
  1. Tez No: 50998
  2. Yazar: SEMRA BAYSAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
vi ÖZET Bu çalışmanın amacı seçilmiş yanmayı geciktirici kimyasalların çevredeki dağılımının hesaplanması ve böylece bu kimyasalların çevrede nereye gideceklerinin çevrenin çeşitli kompartmanlarında hangi bağıl konsantrasyonlara ulaşacaklarının belirlenmesidir. Bu çalışmada Mackay tarafından geliştirilen maddenin bir fazdan diğer faza kaçınım yatkınlığı ilkesine dayalı fugasite modelinin birinci aşaması kullanılarak, fizikokimsayal özellikler ve dağılım katsayılarından hesaplanan fugasite kapasiteleri yardımı ile ve fugasite hesaplamaları herbiri belli hacim ve özelliklere sahip homogen hava, su, toprak, biota, asılı madde ve sediment kompartmanlarından oluşan bir teorik birim çevreye uygulanarak, seçilmiş yanmayı geciktirici kimyasalların her bir departmandaki bağıl miktarları ve bağıl konsantrasyonları hesaplandı. Elde edilen sonuçlara göre halogeneted yanmayı geciktirici kimyasalların hava kompartmanı için, fosforlu yanmayı geciktirici kimyasalların ise toprak ve sediment kompartmanları için önem verilmesi gereken kimyasal maddeler oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to calculate environmental equilibrium distributions for selected Flame Retardant Chemicals and thus to indicate where each of them goes and what relative concentrations they adopt in the enviromental compartments. In this study, Mackay's Level I Fugacity Model, based on fugacity that characterizes the escaping tendency from a phase, is used for calculations. The fugacity calculations are applied to an evaluate environment - a“unit world”consisting of compartments of homogeneous air, soil, water, biota, suspended solids and sediment. Each compartment is assigned a reasonable volume and properties and the equilibrium distributions of those chemicals are calculated using fugacity capacities, that are calculated from physical and chemical data partition coefficients. When the results are designed to yield priorities for each compartment, it is found that Halognated Flame Retardant Chemicals for the air compartment, Phosphorus Flame Retardant Chemicals in the Sediment and Soil compartments are priorities.