A numerical model for the Marmara sea
  1. Tez No: 50996
  2. Yazar: ERDEM AHMET ALBEK
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Marmara denizi akıntılarının ve su seviyelerinin hesaplanabilmesi için nümerik bir model geliştirilmiştir. Marmara denizinin iki katmanlı akıntı sistemini ortaya çıkarabilmek için, iki katmanlı, zamana bağımlı ve düşey eksende entegre edilmiş bir model kullanılmıştır. Modelin doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemleri belirtik ( explicit ) bir sonlu farklar yöntemiyle çözülmüş, hataların kontrolü ve doğruluğun artmasının sağlanması için, bir yerel integral yöntemi uygulanmıştır. Özellikle, kuvvetli rüzgarlar altında akıntı ve su seviyelerinin hesaplanmasına önem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a numerical model has been developed to predict currents and water levels prevailing in the Marmara Sea. The model is a depth averaged two-layer transient model to adequately simulate stratified flow conditions in the sea. The nonlinear partial differential equations of the model have been solved by using an explicit finite difference scheme and employing a local integral method to reduce truncation and round-off errors and to improve accuracy. Special emphasis has been laid on the prediction of currents and water levels under strong winds.