Zihinsel engelli çocuğa sahip Türkiyeli ve Suriyeli sığınmacı annelerin aile işlevselliğinin karşılaştırılması
Mentally disabled children having Turki̇sh and the family functionality of Syriaely asylum members comparison
- Tez No: 509998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Suriyeli ve Türkiyeli ailelerde zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin aile işlevselliğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Zihinsel engelli bireye sahip Suriye ve Türkiye vatandaşı annelerin karşılaştırılarak savaşın ve göçün aile işlevselliğine etkisini ortaya çıkaracak ve bu anneleri çok yönlü bir şekilde ele alarak mevcut politikalar üzerinde durulacak, bu annelerin karşılaştırılarak işlevsiz olduğu boyutların belirlenmesine, güçlendirilmesine ve sorun çözülmesine ihtiyaç olduğunu ortaya koyacak olması araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu çalışma, genel tarama modelini esas almıştır. Bu tür modeller geçmişte veya şuanda var olan bir durumu olduğu gibi betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımlarıdır. Çalışmanın amacı doğrultusunda evren iki devlet hastanesi(Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi, Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi)'ne muayene olmak için gelen zihinsel engelli çocuklara sahip 74 Suriye vatandaşı ve 85 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı toplamda 159 anneden veriler toplanmıştır. Analizlerde anket ve ölçeğe ilişkin frekans değerleri, ki-kare, korelasyon ve bağımsız örneklem ttesti analizi yapılmıştır. Türkiyeli ve Suriyeli ailelerde zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin yaşadıkları aile içi sorunlar ile annelerin rol ve işlevselliklerinin tespiti ve sosyal hizmet mesleğinin uygulama alanı bağlamında iyileştirici(müdahaleci) çalışmalara yönelik çerçeve sunmak amaçlanmıştır. Annelerin“rolleri”ile“genel işlevleri”arasında yapılan korelasyon analizi sonucuna göre gruplar arasında pozitif yönde (r= 0.948) çok güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yani araştırma dâhilindeki ailelerin rolleri pozitif yönde arttıkça genel işlevleri de artmakta ve aynı şekilde genel işlevleri negatif yönde azaldıkça rolleri de aynı yönde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the family functionality of the mothers with mentally handicapped children in Turkish and Syrian families. The research is important because by comparing Syrian and Turkish mothers that have children with intellectual diability, the impact of war and migration on family functionality will be revealed, existing policies will be adressed by discussing these mothers in versatile way and the need for determining the extent to which they are wrong and how to strenghten them and how to solve the problems will be put forward. This research is based on the general screening model. This kind of models are research approaches that aim to delineate a pas tor present situation as it is. In accordance with the research's aim, datas hve been collected from 74 Syrian and 85 Turkish, in total 159 mothers with mentally disable children who come to be examined in two public hospitals(Şanlı Urfa Balıklıgöl Public Hospital and Şanlı Urfa Eyyübiye training and research Hospital). In the analysis, frequency values for questionnaire and scale chi-square, correlation and independent sample t-test analysis have been made. It is aimed to identify the domestic problems of Turkish and Syrian mothers who has a disable child and the role and functionality of them. According to results of correlation analysis between the“role”and“general functionality”of mothers, It has been identified that there is a strong positive(r:0.948) relation between two groups. So, when the roles of families in research increase positively, their general functionality increase too. Likewise, when their general functionalities decrease negatively, their role decrease on the same way.