Çınar ağaçlarında (Platanus orientalis L.) yaşa bağlı olarak bazı kimyasal bileşenlerin belirlenmesi
İnvestiagting of changing of some chemical compound in sycamore (Platanus orientalis L.) leaf depend on tree age
  1. Tez No: 510004
  2. Yazar: MEHTAP ALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAHAT TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu Abana Harmason Mevkii'nde bulunan değişik yaşlı çınar ağaçlarının ( Platanus orientalis L.) gelişim fizyolojisi araştırılmıştır. Bu amaçla anıt ağaç (≥500) ve çevresinde bulunan farklı yaş gruplarındaki ağaçlardan (≥200, ≥100, ≥50) toplanan yaprak örneklerinde fotosentetik pigmentler, prolin, protein, glikoz, sukroz ve toplam çözünür karbonhidrat, malondialdehit (MDA), hidrojen peroksit (H2O2) konsantrasyonu, askorbat peroksidaz (APX), katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivite değişimleri ölçülmüştür. Klorofil b, toplam klorofil ve toplam karotenoid miktarları yaşla birlikte artmıştır. Klorofil a en yüksek 200 yaş üzeri ağaçta en düşük ise 50 yaş üzeri ağaçta saptanmıştır. Klorofil a: klorofil b oranı en yüksek 100 yaş üzeri ağaçta en düşük anıt ağaçta belirlenmiştir. Sukroz ve protein yaşlı ağaçlarda yüksek, genç ağaçlarda düşüktür. Prolin miktarı 50 yaş üzeri ağaçta yüksek, 100 yaş üzeri ağaçta düşüktür. Toplam karbonhidrat orta yaş grubu ağaçlarda yüksek iken, genç yaş gruplarında düşüktür. Glikoz miktarı 200 yaş üzeri ağaçta yüksek, 500 yaş üzeri ağaçta düşüktür. MDA içeriği yaşla birlikte azalmıştır. H2O2 içeriği yaşla birlikte artmıştır. CAT ve SOD aktiviteleri 200 yaş üzeri ağaçta, APX aktivitesi ise anıt ağaçta yüksektir. Çalışma sonuçlarına göre çınar ağaçlarının uzun ömürlü olmasında toplam klorofil, karotenoid, sukroz, protein, H2O2 içerikleri ve APX aktivitesinin etkili olduğu sonucuna varılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the developmental physiology of various senile sycamore trees (Platanus orientalis L.) at Kastamonu Abana Harmason Region is investigated. For this purpose, photosynthetic pigments, proline, protein, glucose, sucrose and total soluble carbohydrate, malondialdehyde (MDA), hydrogen peroxide (H2O2) concentration, ascorbate peroxidase (APX), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) enzyme activity changes are measured from in the leaf samples collected from the big tree (≥500) and the trees near here at different groups of age (≥200, ≥100, ≥50). Chlorophyll b, total chlorophyll and total carotenoid amounts increased with age. Chlorophyll a is highest degree in the tree above 200 years, and the lowest degree in the tree is in the tree over 50 years. Chlorophyll a: chlorophyll b ratio is highest in the tree over 100 years old and lowest in the big tree. Sucrose and protein degrees are high in old trees but low in young trees. The amount of proline is higher in trees above 50 years, lower in trees above 100 years. While the total carbohydrate is high in the middle age groups of trees, it is low degrees in the young age groups of trees. The amount of glucose is high in trees above 200 years, lower in trees above 500 years. MDA content decreased with age. H2O2 content increased with age. CAT and SOD activities are higher at the age of 200 over and APX activity is higher in the big tree. According to the results of the study, the long life of plane trees reveals that the total chlorophyll, carotenoid, sucrose, protein, H2O2 contents and APX activity are effective.