Over kanserlerinde BMP-7 ve BMP-2 nin invazyon ve metastazdaki etkisi
Effect of BMP-7 and BMP-2 in invasion and metastasis of ovarian cancer
  1. Tez No: 510005
  2. Yazar: ELHAM BAHADOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE DİLARA ZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Over kanserleri geç dönem tanı koyulmaları ve tanı aldıklarında metastaz yapmış olmaları nedeniyle klinikte önem taşımaktadır. Epitel-mezenkim geçişi (EMT) over kanserlerinin patogenezinde rol oynamaktadır. Kemik morfojen proteinleri (BMP), transkripsiyon faktörleri ve integrinler EMT sürecinde etkilidir. Bu çalışmada hipotezimiz, over kanserlerinde BMP-2 ve BMP-7 immünreaktiviteleri arasında ters korelasyon olduğudur. Çalışmamızda, lenf nodu tutulumu olan ve olmayan yüksek dereceli seröz over kanserinde BMP-2, BMP-7, ZEB2, ITG α5, ITG β1 immünreaktiviteleri indirekt immünperoksidaz ile, SKOV-3 hücre hattında indirekt immünperoksidaz ve immünofloresan yöntemi ile işaretlendikten sonra H-skor analiz ile değerlendirildi. Gruplar arası fark istatistiksel olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is clinically important, because they are diagnosed late and have metastasis when they are diagnosed. Epithelial-mesenchymal transition (EMT) plays role in the pathogenesis of ovarian cancer. Bone morphogenetic proteins (BMP), transcription factors and integrins are effective in the EMT process. Our hypothesis in this study is that there is an inverse correlation between BMP 2 and BMP 7 immunoreactivity in ovarian cancers. The immunoreactivities of BMP-2, BMP-7, ZEB2, ITG α5 and ITG β1 were determined by indirect immunoperoxidase in high grade serous ovarian cancer with and without lymph node metastasis and both indirect immunoperoxidase and immunofluorescence method was used for determing the immunreactivity of these molecules in SKOV-3 cell line. Data was evaluated by H-score analysis and the difference between the groups was statistically determined.