Erzurum ilinde oynanan geleneksel oyunların araştırılması ve beden eğitimi derslerine uyarlanması
Investigation of traditional games playing in Erzurum and adaptation of these to the physical education courses
  1. Tez No: 510057
  2. Yazar: AHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizin değişik bölgelerinde, birbirinden oldukça farklı oyunlar bulunmakta ve bu oyunlar ülkemizin çok zengin bir geleneksel oyun birikimine sahip olduğunu göstermektedir. Hayatımızdaki değişimler ve teknolojik gelişmeler, geleneksel oyunlarımıza olan ilgiyi azaltmıştır. Sokakta oynanan geleneksel çocuk oyunlarının yerini günümüzde bilgisayar oyunları almaya başlamıştır. Çocuklar tarafından günümüzde oynanan oyunların, gittikçe bireyselleştiği ve bu nedenle geleneksel oyunların yanı sıra geleneksel çocukluğun da yavaş yavaş yok olduğu görülmektedir. Geleneksel çocuk oyunlarının yeniden derlenerek özellikle eğitim ortamında oynatılması, yeni nesillerin bu oyunları benimseyip özümsemesine ve dolayısıyla da bu oyunların nesilden nesile aktarılmasına yardımcı olacaktır. Eskiden kullanılan birçok oyun malzemesini günümüzde temin etmek çok zordur. Beden Eğitimi derslerinde oynatılması düşünülen bu oyunların geleneksel yöntemler yerine günümüz spor araç gereçleriyle yeniden düzenlenerek oynatılması oyunların kullanılabilirliğini artıracaktır. Bu çalışma ile eski yıllarda, Erzurum ilinde oynanan bazı oyunlar derlenmiş ve bu oyunların bazıları geleneksel oyun araçları kullanılarak, bazıları da günümüz oyun araçlarıyla güncellenerek Beden Eğitimi derslerine uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are quite different games in different parts of our country, and these games show that our country has a very rich traditional game accumulation. Changes in our lives and technological developments have reduced our interest in traditional games. Today's computer games have begun to take the place of traditional children's games played on the streets. The games played by children today are increasingly individualized. For this reason, it seems that the traditional childhood as well as the traditional games gradually disappear. Reconstruction of traditional children's games, especially in the educational environment, will help new generations to adopt and internalization these games, and thus transfer these games from generation to generation. Today, it is very difficult to procure many gaming materials used in the past. These games, which are thought to be played in Physical Education lessons, will be re-edited with today's sports equipment instead of traditional methods and will increase the usability of games. With this study in the past years, some games played in Erzurum in the past years were compiled and some of these games were adapted to the Physical Education lessons by using traditional game tools and some of them with modern game tools.