Rotenon ile deneysel olarak oluşturulmuş parkinson modelinde östrojenin etkisi
Effect of estrogen on parkinson model experimentally induced by rotenone application
- Tez No: 510067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVNİ EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Parkinson hastalığı, beynin substansia nigra (SN) bölgesindeki dopaminerjik nöronların kaybı ve ilerleyici motor yetmezlik ile karakterizedir. Parkinson hastalığı kadınlarda görülme sıklığı özellikle menapozdan sonra fazla olması akla östrojenin etkisinin varlığını getirmekte ve bununla ilgili yapılan çalışmalar da bu görüşü desteklemektedir. Bu çalışmada Rotenon ile deneysel olarak oluşturulmuş parkinson modelinde östrojenin etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada toplam 32 adet 4-6 aylık, ortalama 190-250 gr ağırlığında, dişi Wistar Albino sıçan kullanılmış ve her bir grupta 8 sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturulmuştur. Gruplardaki tüm hayvanlar ad-libitum olarak beslendi. Kontrol grubu hariç tüm deney gruplarına overektomi yapılmıştır. Kontrol ve overektomi grubuna hiçbir medikal uygulama yapılmamıştır. Parkinson grubuna, 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 15, 18 ve 21 günlerinde 2,5 mg/kg dozunda subkutan olarak rotenon uygulandı, Parkinson+östrojen grubundaki hayvanlara ise Parkinson grubunda olduğu gibi rotenon uygulandı ve ek olarak subkutan olarak östrojen (0,5 mg 17 β-estradiol içeren 21 gün etkili implant) verildi. Çalışma sonrasında sıçanlara rotarod, pole ve yüzdürme testleri uygulandı ve daha sonra sakrifiye edilen dokulardan histopatolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is characterized by loss of dopaminergic neurons in the substantian nigra (SN) region of the brain and progressive motor failure. The frequency of Parkinson's disease in women, especially after menopause, suggests the effect of estrogen. This view has already gained support from studies conducted so far. This study is aimed to investigate the effect of estrogen in an experimental parkinson model induced by Rotenone. A total of 32 Wistar Albino rats of both gender, weighing between 190 and 250 g were used in the study. Animals were equally allocated into four groups; 8 rats each group. All animals in each group werer given food and water ad libitum. The experimental group undergone overioctomy except for control group. The control and ovariectomy group received no medication. The parkinson group received rotenone subcutanously at the dose of 2.5 mg/kg bw, on the days of 1,2,3,4, 6, 9, 12, 15, 18 and 21, animals in the parkinson plus estrogen group received retonon as in the Parkinson group and was additionally subcutaneously given estrogen (implant containing 0.5 mg 17 β-estradiol lasting for 21 days). Rats were subjected to rotarod, pole and swimming tests at the end of experiment and then histopathological and biochemical analyzes were then performed on the tissues that were sacrificed.