Deneysel olarak oluşturulan rat parkinson modelinde testiste GPR30, GPR120 ve GPR125 proteinlerinin ekspresyonlarının değerlendirilmesi.
Evaluation of the expressions of GPR30, GPR120 and GPR125proteins in rat testis in the experimentally created parkinson model
  1. Tez No: 688793
  2. Yazar: MEHMET ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÜNVER SARAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Histology and Embryology, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Parkinson hastalığı (PH) yaşlanma ile ilişkili, ilerleyici bir hastalık olup Alzheimer hastalığından (AH) sonra ikinci en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır. PH'de ilgi büyük ölçüde motor yönlerine odaklanmış olsa da motor olmayan belirtiler hastalığın tanısından yıllar önce başlamakta olup hastalığın seyri sırasında da ortaya çıkabilen ve hastalığın her evresinde görülebilen uyku bozuklukları, psikoz, cinsel işlev bozukluğu, anksiyete, kognitif disfonksiyon, depresyon, apati, otonomik ve duysal bozukluklar, gastrointestinal sistem bozuklukarı ve bunlara bağlı kilo kaybı gibi çeşitli bulguları barındırmaktadır. Bunlarla birlikte testosteron eksikliği PH, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Deneysel olarak rotenon ile oluşturulmuş PH modelinde serum testosteron seviyesinin düştüğü bildirmiştir. Rotenon ile oluşturulan rat Parkinson modelinde tirozin hidroksilaz (TH) ile beyinde SNpc'de nörodejenerasyon ve bunun testis dokusu üzerine hasarını değerlendirmek için testiste GPR30, GPR120 ve GPR125 proteinleri immünohistokimyasal ve immünofloresan yöntemler ile incelendi. Bunun için günlük 2 mg/kg rotenon subkutan enjeksiyonu 20 gün uygulanarak PH modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive disease associated with aging and is the second most common neurodegenerative disease after Alzheimer's disease (AD). Although attention is largely focused on motor aspects in PD, non-motor symptoms such as sleep disorders, psychosis, sexual dysfunction, anxiety, cognitive dysfunction, depression, apathy, autonomic and sensory disorders, gastrointestinal system disorders and weight loss begin years before the diagnosis that occur during the course of the disease and can be seen at all stages of the disease. However, testosterone deficiency was suggested to be associated with PD, Alzheimer's disease, and other neurodegenerative disorders. It was reported that the serum testosterone level decreased in the experimentally induced PD model with rotenone. In the present study GPR30, GPR120 and GPR125 proteins in testis were examined by immunohistochemical and immunofluorescence methods to evaluate neurodegeneration in SNpc and its damage on testicular tissue with Tyrosine Hydroxylase (TH) in a rat Parkinson model created with rotenone. To do this, a PD model was created by administering subcutaneous injection of rotenon 2 mg/kg daily for 20 days.