Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkı'nın sürdürülebilir ekoturizm potansiyelinin peyzaj yönetimi ve planlama açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable ecotourism potential of the Sehit Serife Baci Natural Park on the landscape management and planning
  1. Tez No: 510069
  2. Yazar: HÜSEYİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Herhangi bir ülke veya bölgede, turizmin varlığı veya gelişimi esas olarak doğal, tarihi ve kültürel mekânlara bağlıdır. Ekoturizm, doğal ve kültürel kaynakları değerleme bağlamında, sürdürülebilir turizmin en önemli alt bileşenidir. Turizm faaliyetlerine ya da eğlence amaçlı faaliyetlerde bulunmaya çalışan insanların doğal alanlarda bunu tercih etmeleri gittikçe artan bir eğilimdir. Şerife Bacı Tabiat Parkı çevresindeki önemli alanların kültürel ve doğal değerlerini inceleyen bu çalışma, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak ifade edilen alanda gelişmiş rekreasyonel ve turizm faaliyetlerini tanımlamaktadır. Çalışma kapsamında alanın değerlendirilmesi yapılmış ve yakın çevresinin turizm potansiyeli belirlenmiştir. Çalışma sonuçları Şerife Bacı Tabiat Parkının ekoturizm uygulamaları açısından zengin potansiyele sahip olduğunu ve Şerife Bacı Tabiat Parkı için çeşitli olası ekoturizm faaliyetlerinin uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, bu çalışma, çalışma alanında planlama çalışmalarının doğru bir şekilde uygulanması açısından ekoturizm ilkeleri ile çok disiplinli çalışma hedeflerinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In any country or region, the presence or development of tourism depends mainly on natural, historical and cultural spaces. Ecotourism is the most important sub-component of sustainable tourism in the context of evaluating natural and cultural resources. It is an increasing trend for people who are seeking tourism or leisure activities to choose this in natural areas. This study examines the cultural and natural values of the important areas around Şerife Baci Natural Park and describes the recreational and tourism activities on the ground, which are expressed using geographic information systems. Within the scope of the study, the site was assessed and the tourism potential of its immediate surroundings was determined. The study results show that Şerife Baci Natural Park has a rich potential in terms of ecotourism practices and that various possible ecotourism activities for Şerife Baci Natural Park are feasible. In addition, this study is important for the determination of ecotourism principles and multidisciplinary working goals in terms of the correct application of planning studies in the field of study.