Developing a data mining model for evaluating intrapreneurship in technoparks
Teknoparklarda iç girişimciliği hesaplamak için bir veri madenciliği modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 510079
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzün yoğun rekabetinin yaşandığı tüm sektörlerde yenilikçi ve girişimci olmak, şirketler için hayatta kalmanın en önemli etkenidir. Girişimciliği destekleyen örgütsel bir yapıya sahip olan ve güçlü bir varlığa sahip firmalar, günümüzün rekabetçi ortamında hayatta kalmada daha başarılıdır. Bu çalışmada, Türkiye'deki araştırma ve geliştirme sektöründe faaliyet göstermekte olan teknoparklarda bulunan firmalarda, girişimciliği destekleyen içsel ve dışsal faktörlerin ışığında firmaların girişimsel ortamları ve uygulamaları analiz edilmiştir. İçgirişimcilik ortamının tespiti için, kendine özgü yapısı ve koşulları nedeniyle diğer endüstri kollarından farklı özelliklere sahip teknoparklar seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, teknoparklarda çalışanların ve kurumların içgirişimcilik algıları hakkında sahip olunan bilgiler ile aslında teknoparklarda ne kadar içgirişimsel faaliyetin ortaya çıkabileceğini öngören bir model önerisi sunmaktır. Ağca ve Kurt (2007) ile Antoncic ve Hisrich (2001) ve Keizer ve arkadaşlarının (2002) çalışmalarında kullanılan içgirişimciliğin boyutlarını kullanarak bir model oluşturulmuştur. İstanbul ve Ankara illerinde bulunan teknoparklarda görev yapan orta kademe yöneticiler ile çalışma yapılmıştır. Anket ile toplanan veriler, veri doğrulama çalışmasına tabi tutulmuştur. Kısmi En Küçük Kareler ile Yapısal Eşitlik Modeli (PLS-SEM) ve göstergeler arasında ek bir ilişki bulunmuştur. Modelin göstergeleri için doğrusal regresyon ağırlıkları hesaplanmıştır. Organizasyon yapısı, örgüt kültürü, diğer şirketlerle işbirliği, ödüller ve teşvik sistemi ve üst yönetim değer yargılarının tekno park ortamında içgirişimcilik üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada kullanılan analitik yaklaşım, benzer araştırmalarda çalışacak diğer araştırmacılara yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Being innovative and entrepreneurial in all the industries in which today's intense competition is experienced is the most important factor in survival for companies. Firms with an organizational structure and a strong presence that support entrepreneurship are more likely to succeed in surviving in today's competitive environment. In this study, in which firms in techno parks in Turkey operating in the sector of research and development, entrepreneurial environment of these companies pursuant to internal and external factors that promote intrapreneurships and practices were analyzed. For the determination of the intrapreneurship environment, techno parks with different characteristics from other industries have been selected because of their unique structure and conditions. It is the intention of this study to present a model proposal which predicts how much intrapreneurial activity in techno parks can emerge in terms of the amount of information that employees and organizations actually have about intrapreneurship perceptions. A model was created by utilizing the dimensions of entrepreneurship that used in Ağca and Kurt(2007) and Antoncic and Hisrich(2001) and Keizer and friends(2002)'s studies. Study has been carried out from the middle level managers working in techno parks located in Istanbul and Ankara cities. The data collected by the questionnaire were subjected to data validation study. An additional relationship was found between Partial Least Squares and Structural Equation Model (PLS-SEM) and indicators. Linear regression weights were calculated for the indicators of model. The organizational structure, organizational culture, collaboration with other companies, the rewards and incentive system, and top management value judgments have been identified as having significant impact on intrapreneurship in techno park environment. The analytical approach used in this study will help other researchers in similar research.