Analysis and prevention of virtual fraud in retail sector
Perakende sektöründe sanal dolandırıcılık analizi ve önleme
  1. Tez No: 510091
  2. Yazar: SELDA AYDOĞMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde oldukça artan bilgi güvenliği tehditleri, her sektöre göre farklı gerçekleşmekte ve kurumlarda maddi ve manevi büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu çalışmanın konusu olan perakende sektörünün iş süreçleri; çok farklı teknoloji kullanan üretim, depolama, dağıtım, müşteriye satış gibi birçok bileşenden oluşur. Perakendeci kuruluş, müşteriye daha iyi hizmet sunabilmek için yeni teknolojiler kullanmaktadır. Bilişim teknolojilerinin bu kadar yoğun kullanıldığı bir alanda, bilgi güvenliği tehditleri ve son yıllarda yaşanan siber saldırılar, sektöre yönelik olarak artış göstermektedir. Birinci bölümde, perakendecilik sektöründeki genel dolandırıcılık riskleri, dolandırıcılık türlerinin tespit edilmesi ve önleme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Sadece bilgi teknolojileri alanında değil son kullanıcı dolandırıcılıklarından da bahsedilmiştir. Bu kısma kadar yapılan araştırmalar küresel olarak sektörde gerçekleşen tehdit, tespit ve önleme faaliyetlerini içermektedir. İkinci bölüm, bu çalışmaya konu olan KURUM özelinde yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Türkiye'de perakendecilik sektörünün öncüsü olan KURUM 'un marketler ağı, gün geçtikçe büyümektedir. Bu büyüme beraberinde atak alanını da genişletmekte ve bilgi güvenliği risklerini artırmaktadır. Çalışma kapsamında, KURUM' un ağ ve güvenlik topolojisi uçtan uca incelenmiş, tüm farklı tipteki şubelerinde detaylı araştırma ve analiz yapılarak öncelikle olası güvenlik tehditleri ve senaryolar tespit edilmiştir. Daha sonra, ortaya çıkan senaryolar için alınması gereken olası güvenlik önlemleri ve çözümler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ortaya çıkarılan tehdit ve senaryolar için alınması gereken önlemler öncelik sırasına göre hayata geçirilmiştir. İlk olarak KURUM 'un farklı yapılarında çeşitli güvenlik testleri yapılarak bulgular ve güvenlik zafiyetleri raporlanmıştır. Bu güvenlik zafiyetlerinin kapatılması için hali hazırda var olan çözümlerde iyileştirmeler yapılmıştır. Ayrıca, yeni yatırımlar yapılarak eksik noktalar kapatılmıştır. Saldırganların amacı“Değerli Veri”yi ele geçirmek olduğu için, veriyi korumak ve PCI DSS, KVKK, vb. regülasyonlara uyumlu olmak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Belirlenen perakende spesifik atak senaryoları, SIEM sistemine entegre edilerek proaktif izleme süreci iyileştirilmiştir. Son olarak yapılması planlanan çalışmalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing threat of information security occurs differently according to each sector and leads to a great loss for instutitions both tangible and intangible. The business processes of the retail sector, which is the subject of this study, consists of many different components such as production, warehousing, distribution, customer sales using very different technologies. The retailer organization uses new technologies to provide a better service to the customer. Information security threats and cyber attacks that have taken place in recent years are increasing in the sector as an area where information technology is used so intensely. In the first part, general fraud risks in the retail sector, detection of fraud types and prevention methods are emphasized. In addition to the fraud in the field of information technology, end-user frauds have also been mentioned. Research conducted up to this section includes threats, detection, and prevention activities in the sector globally. The second part covers the work carried out specifically for the INSTITUTION that is the subject of this study. The stores chain of the INSTITUTION pioneering the retail sector in Turkey is growing day by day. This growth also expands the attack area and increases the information security risks. Within the scope of the study, the network and security topology of the INSTITUTION was examined from the far end, detailed researches and analyzes were made in all the different types of branches, and first of all possible security threats and scenarios were determined. Then, possible security measures and solutions for the emerging scenarios were discussed. In the third part, the precautions against these threats and scenarios revealed have been put into practice according to the priority order. Firstly, various security tests were conducted on the different structures of the INSTITUTION, and findings and security weaknesses were reported. Existing solutions have been improved in order to compensate for these security weaknesses. In addition, new investments were made to cover the missing points. Since the intruders are aiming to seize the“Valuable Data”, studies have been carried out in order to protect the data and comply with the regulations such as Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), KVKK, General Data Protection Regulation (GDPR) etc. The proactive monitoring process has been improved by integrating the specified retail-specific attack scenarios into the Security Information and Event Management (SIEM) system. Lastly, the planned studies are mentioned.