12-16 yaş aralığındaki çocukların çevrim içi risk algısının değerlendirilmesi: Dijital ortamda tehditler, farkındalık ve güvenlik stratejileri
Evaluating risks in children: Threats, awareness, and strategies in the digital environment
  1. Tez No: 952542
  2. Yazar: MAKBULE KURT MUTUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sanal risk algısı, bireylerin çevrim içi ortamda karşılaştıkları riskleri ve tehditleri nasıl algıladıklarını ifade etmektedir. Bu kavram, öğrencilerin siber zorbalık, kişisel verilerin paylaşımı, dolandırıcılık ve sahte içerikler gibi konularda sahip olduğu bilgi, farkındalık ve hassasiyeti kapsamaktadır. Sanal risk algısının doğru ölçülmesi, öğrencilerin çevrim içi güvenliğini artırmak için önemli bir adımdır. Bu tez çalışması, lise ve ortaokul çağındaki öğrencilerin sanal riskler konusunda ki algılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dijital risk algısı, öğrencilerin çevrim içi ortamda karşılaştıkları tehlikeler ve tehditler hakkındaki farkındalık ve anlayışlarını ifade etmektedir. Tezin temel hedefi, bu yaş grubunda ki öğrencilerin dijital risk algısını değerlendirmek ve koruma önlemlerini geliştirmek için önemli veriler sağlaması hedeflenmektedir. 12-16 yaş aralığında 490 ortaokul 487 lise olmak üzere toplamda 977 öğrencinin çevrim içi risk algısının değerlendirilmesi için verilerin incelenmesi ve sonuç ile birlikte çocuğa yönelik tehdit, farkındalık ve güvenlik stratejileri'nin belirlenmesidir. Araştırmaya İzmir İli Konak ve Bornova ilçesinde rastgele yöntemle seçilmiş çocuklar katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; demografik form ile beraber öğrencilerin çevrim içi deneyimleri, karşılaştıkları riskler ve bunlara yönelik algılarını ölçmek için ' Sanal Dünya Risk Algısı Ölçeği'nden (SDRÖ) faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda çıkan bulgulara incelendiğinde; öğrencilerin okul türüne göre kullanılan teknolojik aletlere ait dağılımlar yer almaktadır. En sık kullanılan teknolojik alet ortaokul öğrencileri için %86,12 ile lise öğrencileri için ise %98,15 ile telefondur. Okul türüne göre sosyal medya kullanım sıklıklarına ait dağılımlar yer almaktadır. En fazla kullanılan sosyal medya araçları ortaokul öğrencilerinde %62,45, lise öğrencilerinde %82,96 ile Instagramdır. Okul türüne göre evde dijital araçların kullanım alanlarına ait dağılımlar yer almaktadır. Ortaokul öğrencileri en fazla %66,73 ile salonda dijital araçları kullanırken lise öğrencileri en fazla %74,41 ile kişisel odalarında kullanmaktadır. Ortaokul ve lise öğrencilerine göre sanal risk algısı alt boyutların karşılaştırılması amaçlanarak yapılan bağımsız örneklemlerde t testi sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Virtual risk perception refers to how individuals perceive the risks and threats they encounter in an online environment. This concept covers knowledge, awareness, and sensitivity that students have about issues such as, cyberbullying, sharing of personal data, fraud, and fake content. This thesis aims to analyze the perceptions of high school and middle school students regarding virtual risks. The main objective of the thesis is to evaluate the digital risk perception of children in this age group and determine security strategies, together with protective, preventive support, and awareness education regarding the identified risks detected in the result of the study. Children were selected randomly from Konak and Bornova districts of Izmir participated in the study. The study group consisted of 977 children in total. Of these, 490 were middle school and 487 high school students who were between the ages of 12 to 16. Demographic form was used as a data collection tool, and the 'Virtual World Risk Perception Scale' (VRRS) was used to measure students' online experiences, the risks they faced, and their perceptions of these. When the research results were examined, the most frequently used technological device was the phone, with 86.12% for middle school students and 98.15% for high school students. Furthermore, the most used social media platform was Instagram, with 62.45% amongst middle school students and 82.96% among high school students. While 66.73% of middle school students use digital devices the most in the living room of their homes, 74.41% of high school students use them in their rooms. As a result of the analysis, it was found that there is a significant difference in virtual opportunity and virtual awareness scores according to school type. It was observed that the 'Virtual Opportunity ' and Virtual Awareness' scores of high school students were significantly higher than those of middle school students. When the findings were examined as a result of the analysis, it was determined that children between the ages of 12-16 were exposed to various risks through digital tools.